A miniszterek alig két héttel a Koppenhágában rendezendő "klíma-csúcsértekezlet" előtt tekintették át a helyzetet, és egyetértettek abban, hogy az uniónak nem kell változtatnia álláspontján, amelyet a tagországok állam- és kormányfői hagytak jóvá október végi ülésükön.
Megerősítették az uniónak azt a véleményét, hogy a december 7-18. közötti konferencián a világ részt vevő országainak meg kell hozniuk a jelenleg érvényes kiotói jegyzőkönyv kifutása, 2012 utáni időszakra vonatkozó fontosabb döntéseket, köztük a jogilag is kötelező vállalásokat a káros felmelegedést okozó anyagok, mindenekelőtt a szén-dioxid kibocsátásának csökkentésére. Határozni kell a csúcstalálkozón arról is, hogy milyen menetrend alapján készüljön el az új megállapodás végleges szövege, amely az érintett országok ratifikálása után emeli jogi kötelezettséggé a vállalásokat.
Angela Merkel német kancellár a múlt héten Brüsszelben úgy nyilatkozott, hogy az unió véleménye szerint a szövegnek legkésőbb a jövő év első felében meg kell születnie.
A hétfői miniszteri találkozóról kiadott közös közlemény szerint a koppenhágai döntéseket azonnal tetteknek is követniük kell, köztük az erdőirtás megállítására tett lépéseknek, valamint a fejlődő országok gyors anyagi segítésének.
A miniszterek megerősítették, hogy a unió vezető szerepet kíván játszani a felmelegedés elleni nemzetközi harcban, és ha nemzetközi partnerei is ambiciózus vállalásokat tesznek, teljes szén-dioxid-kibocsátását kész 30 százalékkal csökkenteni 2020-ra az 1990 körüli bázisidőszakhoz képest.
A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet ugyanakkor közleményt adott ki, amelyben 40 százalékos csökkentés vállalására sürgette az uniót az említett határidőig.
A nemzetközi tárgyalások sikere szempontjából továbbra is fontos kérdés, hogy az ambiciózus európai célkitűzésekhez - illetve a célok eléréséhez szükséges anyagi áldozatvállaláshoz - mennyire lesznek partnerek az amerikaiak, a kínaiak, valamint a többi érintett "feltörekvő" ország. A közelmúltban kedvező jelzéseket adott Oroszország és Brazília, de Washington és Peking bizonytalan álláspontja miatt egyelőre nem lehet jogilag kötelező formában pontosan rögzíteni a kötelezettségvállalásokat.
Jelen volt a brüsszeli tanácskozáson az ENSZ klímatárgyalási felelőse, Yvo de Boer is, aki megerősítette, hogy a világszervezet még mindig azt reméli: már Koppenhágában pontos szövegű megállapodás születik. Ő úgy ítélte meg, hogy most már a fő kérdés az amerikai álláspont, mert "mindenki más készen áll".