fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A félelem ára
2009. november 26., 09:24
Lassan öt éve, hogy egy hajszál választotta el a nemzetet az erkölcsi megsemmisüléstől, s már egy év telt el az­­óta, hogy államcsőd fenyegette hazánkat. Lehangoló évfordulók ezek, ám nem kapcsolat nélkül valók.

Erkölcsileg 2004. december 5. a mélypont: Magyarország kormánya akkor azért agitált, hogy a népszavazáson utasítsuk el a határon túli véreink kettős állampolgárságának lehetőségét. Álláspontjának azóta sem adta ésszerű magyarázatát. Nem is adhatta, mert ennek nincs nyilvánosan vállalható magyarázata. Sem gazdag országban, sem szegény országban.

A magyar kormányzat manipulatív szándékkal öt éve azt üzente nekünk: félnünk kell, hiszen a kettős állampolgárság puszta lehetősége bizonyosan több százmilliárd forinttal terheli meg a költségvetést. A határon túli magyarok tömegei fognak azonnal visszaélni a lehetőséggel: máshol adózni, és itt, Magyarországon igénybe venni az állami szolgáltatásokat. Ott fognak élni és itt szavazni. És mégis kiürül a Kárpát-medence. Magyarországon pedig katasztrofálisan romlik majd az egészségügyi ellátás, kórházak mehetnek tönkre, az államháztartási hiány az egekbe szökik, a szociális rendszer finanszírozhatatlanná válik, akár még államcsőd is fenyegethet. A szomszédos országokban pedig felerősödik a magyarokkal szembeni nacionalizmus. Hát félnetek jó lesz!

A félelempropaganda pedig bevált. Hiába mutattak rá tárgyilagos elemzők racionális érvekkel arra, hogy e propaganda minden eleme hazug, félrevezető. A fenyegető kampány tartalmilag sem szociológiai, sem gazdasági, sem közjogi észérvekkel nem támasztható alá. Hogy csak tömeges közokirat-hamisítás és más bűncselekmények árán valósulhatna meg mindaz, amit a kormány állít. A félelem ugyanis racionális érvekkel nem szüntethető meg. Tudják ezt azok is, akik a "piszkos politika" gyakorlatát akkor bevezették, és azóta rendszerré formálták. Akik persze féltek, félnek maguk is. Szó szerint bekövetkezett mindaz, amit a gazdasági és szociális rendszerről elrettentésül jövendöltek. De egyáltalán nem a határon túli magyarok miatt. Hanem miattuk.

A félelem, a tudatlanság s az azokból eredő szellemi és erkölcsi önfeladás még egyetlen nemzetet sem tett sikeressé, büszkévé. Aki pedig továbbra is úgy gondolja, hogy az elvi, morális kérdések nincsenek közvetlen hatással egy ország gazdasági-társadalmi működőképességére, annak nem csupán az elmúlt évek kormányzati politikájának eredményeit kell újratanulmányoznia. Hanem az egész világtörténelmet.

Bibó István jobbára csak töredékesen idézett mondta így szól: "Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni: nem félni a más véleményűektől, a más nyelvűektől, a más fajúaktól, a forradalomtól, az összeesküvésektől, az ellenség ismeretlen gonosz szándékaitól, az ellenséges propagandától, a lekicsinyléstől és egyáltalán mindazoktól az imaginárius veszedelmektől, amelyek azáltal válnak valódi veszedelmekké, hogy félünk tőlük." Ha megértjük ennek valódi üzenetét, jó esélyünk lesz távol tartani Magyarországot az igazi veszedelemtől. Az országot nem attól kell óvni, amitől a kormány fél...

(Kriza Zsigmond, Magyar Hírlap)