fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az ILO egyezmények ratifikációjára szólítottak fel
2009. november 27., 10:09
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén ma szavazott a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által naprakésznek nyilvánított egyezmények ratifikálásáról szóló állásfoglalásáról.

Az ügy pikantériáját az adja, hogy kezdetben külön állásfoglalási indítványt terjesztett elő a szocialista, a liberális, a zöld és a baloldali frakció, amelyet a Néppárt nem volt hajlandó támogatni. A hét elején folytatott egyeztetések során sikerül közelíteni a frakciók álláspontját a kérdésben, így ma már a Néppárt által is elfogadható közös állásfoglalást szavazták meg a plenáris ülésen.

Őry Csaba fideszes európai parlamenti képviselő, a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság néppárti koordinátora tegnap esti felszólalásában leszögezte, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet által megalkotott normák segítenek enyhíteni a nemzetközi piaci verseny káros hatásait, ezáltal növelik a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés létrejöttének esélyeit.

Az egyezmények jelentőségét és legitimitását fokozza, hogy létrehozásuk egy sajátos demokratikus jogalkotási folyamat eredménye, amelyben a világ munkáltatói, munkavállalói és a kormányok képviselői egyaránt részt vesznek, szerepük pedig különösen fontos most, a pénzügyi és gazdasági válságból történő kilábalás során.

Mivel az ILO egyezmények nemzetközi szerződésnek minősülnek, amelyeket a tagállamok parlamentjeinek ratifikálniuk kell, Őry Csaba az Európai Néppárt nevében felszólította az Európai Bizottságot, hogy a ratifikációk elősegítése végett pontosan tájékoztassa az Európai Parlamentet és a tagállamokat, mely egyezmények tartoznak közösségi hatáskörbe, melyek pedig tagállami hatáskörbe, a szubszidiaritás elve alapján. Az Európai Néppárt azt is javasolja a Bizottságnak, hogy a későbbiekben, indokolt esetben, a tagállamoknak szóló ajánlással is segítse elő a ratifikációk folyamatát, valamint a megfelelő végrehajtást, mindvégig szem előtt tartva azonban a szubszidiaritás elvét.

Az Európai Parlament e heti plenáris ülésén az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap felhasználása is vitás pontként szerepelt. A foglalkoztatásért és szociális kérdésekért felelős képviselők szóbeli kérdést intéztek az Európai Bizottsághoz a vállalkozások Unión belül történő áthelyezése és az uniós pénzügyi eszközök közötti kapcsolatról. Őry Csaba keddi felszólalásában újra felhívta a figyelmet az Alap által biztosított források felhasználásának fontosságára, azonban azt is hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottságnak állami támogatás engedélyezésekor bizonyságot kell szereznie arról, hogy a kérdéses állami támogatás nem eredményezi munkahelyek elvesztését, nem jár társadalmi következményekkel az Unió más részein, valamint nem hiúsíthatja meg a strukturális alapok hatékony végrehajtását.

Mint ismeretes, a képviselő múlt héten levelet írt Herczog László szociális és munkaügyi miniszternek az Alap nyújtotta lehetőségek kihasználásával kapcsolatban. Őry szerint a kormánynak meg kell tennie a megfelelő lépéseket, hogy Magyarország indokolt esetben igénybe vegye az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap forrásait a pénzügyi és gazdasági válság következtében elbocsátott munkavállalók közvetlen támogatása érdekében. Különösen annak fényében, hogy az Alap éves 500 millió eurós költségvetésének jelentős része még nem került felhasználásra, továbbá amiatt a sajnálatos tény miatt, hogy Magyarországon is számos leépítés köthető a pénzügyi és gazdasági válsághoz - mint például a General Electric Hungary nagykanizsai gyárában történt elbocsátások.

(fidesz-eu.hu)