Rehn a portfóliót a spanyol Joaquin Almuniától veszi át, aki a versenypolitikáért lenne felelős a továbbra is 27-tagú Bizottságban. A francia Michel Barnier a belső piac és szolgáltatások portfoliót kapná, továbbá ő felelne a pénzügyi szolgáltatásokért.
Az Európai Unió folyamatosan arra törekszik, hogy a gazdasági válság után is megőrizze befolyását globális szinten. Az Európai Bizottság alakítása e folyamat legújabb szakaszát képezi.
A 27-fős testületnek csaknem 500 millió ember érdekeit kell szem előtt tartania. Az új biztosi kollégium akkor lép hivatalba, ha az Európai Parlament jóváhagyását is megszerezte. A képviselők januárban egyenként hallgatják meg a biztosokat, majd az egész testületről együttesen szavaznak januárban.
A biztosok mandátuma öt évre szól, így a jelenlegi Bizottságé elméletben október 31-vel megszűnt, ám a Lisszaboni Szerződés körüli intézményi zűrzavar miatt az I. Barroso Bizottság ügyvivőként vezeti az EU végrehajtó testületét, amíg az új biztosok hivatalba nem lépnek.
"Azt szeretném, hogy [a következő] öt évben ez a Bizottság hozzájáruljon hozzá, hogy Európát a gazdasági válságból egy fenntartható növekedést biztosító versenyképes gazdaságba vezessük" - jelentette ki Barroso egy sajtótájékoztatón.
A II. Barroso Bizottság már a holnap (december 1.) életbe lépő Lisszaboni Szerződés szerint állt fel, ráadásul az állandó elnök és külügyi főmegbízott személyének ismeretében.
Érdeklődés középpontjában a válságkezelés
A világsajtó különös figyelemmel kísérte a válságkezelésben legnagyobb szerepet kapó gazdasági és monetáris ügyekért felelős poszt sorsát. A portfolióban személyi csere történt, ám Barroso megőrizte befolyását e területen.
Eddig az idén 61 éves, szocialista kötődésű Almunia töltötte be a kérdéses posztot, és munkája során a függetlenség és a pénzügyi körültekintés hírére tett szert. A portfolió új várományosa, a 46 éves Olli Rehn az Unió bővítésért felelős biztosaként Románia és Bulgária csatlakozását felügyelte.
"Mindkét férfit Barroso elnök elsőszámú segítőiként tartják számon, és mindketten megbízható emberek hírében állnak" - közölte egy EU diplomata.
"E kinevezésekkel Barroso szigorú ellenőrzése alatt tart két vezető posztot, és távol tartja őket Párizstól, Berlintől és Londontól." - tette hozzá a forrás.
Európa gazdasága kezd helyreállni a globális válságot követően. Az Unónak most már arról kell döntenie, mikor hagyjon fel a gazdaság támaszául szolgáló rendkívüli pénzügyi intézkedésekkel, illetve a magas költségvetési hiányok kezelésével.
A versenypolitikát a holland Neelie Kroes-tól öröklő Almunia feladata az lesz, hogy az állami támogatásokra vonatkozó szigorú szabályokat érvényesítse, megelőzze a protekcionizmust, valamint fenntartsa az EU egységes piacát.