Az EU-tagországok belügyminisztereinek hétfői brüsszeli találkozóján - nem egyhangúlag - született döntés szerint Washington továbbra is használhatja ilyen célra a világ pénzáramlásokat nyilvántartó legnagyobb adatbankja, a SWIFT nyilvántartásait.
Több uniós ország adatvédelmi problémákat lát a rendszerben, ezért sürgették, hogy az EU és az Egyesült Államok kössön új, tartós megállapodást.
Korábban aggályait jelezte az EU adatvédelmi felelőse, és kifogásolta az adatok átadását az Európai Parlament is.
Jóllehet az amerikai rendszer már a terrorellenes fellépés 2001-es kiterjesztése óta működött, az unió csak két évvel ezelőtt járult hozzá hivatalosan, hogy az Egyesült Államok e fellépés hatékonyságának növelése érdekében európai adatokat is használhasson, és ezt szigorú feltételekhez kötötte. Ennek meghosszabbításáról született most döntés, hangoztatva a hosszú távú megállapodás szükségességét.
Tobias Billström svéd belügyminiszter hétfőn úgy foglalt állást, hogy az uniós egyezmény lehetővé teszi: arányos és hatékony maradjon a terrorellenes harc rendszere.
Az idei év végétől egy új svájci központot is üzemeltető Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) 200 ország mintegy 8000 bankjától kap adatokat.
Uniós részről - diplomaták közlése szerint - megállapodtak abban is, hogy szűkítik azon adatcsoportok körét, amelyekhez az átmeneti időszakban az amerikai fél hozzájuthat.
Az amerikai kormányzat - egy Brüsszelben közzétett közlemény szerint - azonnal üdvözölte az uniós döntést. Kiemelte, hogy az EU-amerikai együttműködés az elmúlt nyolc évben felbecsülhetetlen segítséget jelentett a terrorellenes nyomozásban. A nyilatkozat azt is aláhúzta, hogy a megállapodás a legmagasabb adatvédelmi követelményeknek is eleget tesz. Egyetértett az amerikai dokumentum azzal is, hogy mielőbb meg kell kezdeni a tárgyalásokat egy hosszú távú egyezményről.