FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Költségvetés tűzön-vízen át
Milyen lesz a jövő évi költségvetés? Választási, netán megszorító jellegű? Hát ilyen is, meg olyan is. Ami biztos: 2010-ben országgyűlési választások lesznek, a jelek szerint a Fidesz alakíthat majd kormányt - s a legnagyobb ellenzéki párt azt ígéri, visszavonja a büdzsét. Optimista becslések szerint a tegnap elfogadott költségvetés májusig-júniusig kitart...
Létrehozva: 2009. december 1., 07:30

Jövőre tehát választások lesznek - ilyenkor meglódul a szekér. Ezen a téren bőségesek a tapasztalataink. Legutóbb 2006-ban ígérték meg a szocialisták, hogy csak minimálisan térhet el a központi büdzsé a tervezettől. Ehhez képest - szavazatvadász céllal - az MSZP-SZDSZ alkotta kormánykoalíció több százmilliárd forinttal lépte át a határt. Ennyit áldozott a voksokra. Igaz, még idejében (!) - az országgyűlési választások fordulójában - letiltatta a Pénzügyminisztérium az államháztartási adatok publikálását. Anno hiába mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a budai várban tartott fórumán, hogy "üres a kassza, mert kifosztották", a hitelt hitelre halmozó háztartásokat, a gazdasági élet szereplőit s egyáltalán az egész társadalmat ez nem különösebben foglalkoztatta.

Aztán jött a hírhedt balatonőszödi beszéd, s minden kiderült. Hogy a klasszikust idézzük, hazudtak "reggel, éjjel meg este". A hazugság leginkább a költségvetésen volt tetten érhető: a trükkök, a kozmetikázások, az állami statisztikai körből történő kiszervezések okán Magyarország a szavahihetőségi és hitelességi listán az utolsó helyre került. Ha esetleg déjà vu érzésük támadna, az teljességgel érthető. A kormány szerint a tegnap megszavazott 2010-es költségvetés pénzügyileg stabil és fenntartható állapotot teremt. Oszkó Péter állítja: olyan költségvetési pályán jár majd az ország a következő évben, amelyet csak folytatni kell. Az IMF, az EU, illetőleg a "mindenható" piacok pedig ezt értékelik is.

Értékelik bizony. Olyannyira, hogy a Financial Times szavahihetőségi listáján az utolsó helyre tették a magyar pénzügyminisztert. Pedig a neves brit üzleti napilapra aztán mindent rá lehet kenni, csak azt nem: jobboldali elfogultsággal bírna.

De nézzük a költségvetés megszorító oldalát. Az idén júliusban életbe lépett s a jövő januártól folytatódó Bajnai-csomag összesen mintegy 1300 milliárd forintos állami elvonással jár. Mindennek hátterében az IMF-EU-Világbank triumvirátussal kötött hitelszerződés áll. Pontosabban: a "rettegett" hiány betartása. Bajnaiék technokrata logikájának tudniillik megfelel, hogy az idei év gazdasági-pénzügyi adatait szükséges a legjobb színben feltüntetni, hisz a külső megfigyelők úgyis csak az év végi adatokat szokták összevetni. A régi játék közismert: a választások után vallják be a megelőző időszak tévedéseit - hogy finoman szóljunk.

Nem véletlen, hogy az Állami Számvevőszék környékén hírlelik: a költségvetési deficit jóval magasabb lesz a tervnél. Ez elsősorban a 2010-re áttolt fizetési kötelezettségek, a várható konszolidációs intézkedések, a túlköltések és a tervezési hibák miatt alakul majd így. Ráadásul ebben a mély krízisben az adóbevételek alakulása is olyan, mint a kutya vacsorája. A legfontosabb kérdés persze az, hogy milyen örökséget hagy utódjára a Bajnai-kormány. Nos, ha 2009-2010-ben összesen több mint hét százalékkal esik vissza a gazdaság, az annyit jelent: a Bajnai-Oszkó-duó arra lehet büszke, hogy olyan állapotban adja át az országot, mint amilyenben 2004-ben Gyurcsány Ferenc átvette. Szakértői számítások szerint 2014-re juthatunk el arra a szintre, mint amilyenben 2005-ben álltunk, vagyis csaknem tíz év múlva ugyanott leszünk, ahonnét elindultunk. Az örökség tehát súlyos, évtizedek alatt lehet kilábalni belőle.

Eközben tény az is, hogy ez a Bajnai-kormány első költségvetése. És az utolsó is.