ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Lehetséges az üvegházgáz kibocsátás csökkentés duplázása

Egy új nemzetközi tanulmány szerint az üvegházgáz kibocsátás 40 százalékkal, az energiafelhasználás ötödével is csökkenthető Európában középtávon.
Létrehozva: 2009. december 2., 10:47 | Utoljára frissítve: 2009. december 2., 10:49
nyomtat küld

Egy héttel a koppenhágai klímavédelmi csúcs előtt új tanulmányt jelentetett meg a Stockholmi Környezetvédelmi Intézet (SEI) partnerségben a Föld Barátai Európával. A tanulmány elsőként igazolja, hogy Európa meg tudná duplázni középtávú üvegházgáz kibocsátás csökkentési célszámát és ötödével tudná csökkenteni az energiafelhasználását 2020-ra. Ez a csökkentés minimális mértéke és üteme, amelyet a tudomány szerint a fejlett országoknak tennie szükséges a klímakatasztrófa elkerülése érdekében.

A tanulmány alátámasztja, hogy Európa képes a felelősségével arányos részt vállalni a szükséges globális kibocsátás-csökkentésből. A 2020-ig szóló 40%-os csökkentés Európában megvalósítható és megfizethető, veszélyes ál- vagy félmegoldások nélkül. A jelenlegi politikai javaslatok nem elég ambiciózusak - az európai politikusoktól bölcs politikai irányváltásra és elhatározásra van most szükség. Az Európai Unió képes oly módon csökkenteni, hogy nemcsak az európai állampolgárok életminőségét javítja, hanem a világ fejlődő része számára is biztosítja a jogot, hogy fenntarthatóan fejlődjenek- értékelte az anyagot Magda Stoczkiewicz, a Föld Barátai Európa igazgatója.

Részletes modellezést használva, a tanulmány egy átfogó útvonalat ad meg Európa számára a 22%-os energiafelhasználás-csökkentésből adódó 40%-os üvegházgáz kibocsátás csökkentés elérésére, az energiahatékonyság radikális javításával, a fosszilis tüzelőanyagok gyorsított ütemű helyettesítésével, a megújuló energiaforrások használata felé való határozott elmozdulással és életmódbeli változtatásokkal. A modell szerint 2020-ig 22%-os, 2050-ig 62%-os abszolút értékű energiafelhasználás-csökkentés érhető el, a háztartásokra vetítve ez évi 2,5%-os csökkentést jelent.

Örömmel látjuk, hogy e rangos nemzetközi tanulmány is alátámasztja a magyar klímatörvény kezdeményezésünk célját, hogy a fenntarthatóság elve alapján az elsődleges energiafelhasználás csökkenjen, miközben zöldül a gazdaság és tartós munkahelyek teremtődnek. A modellbeli csökkentés mértéke gyakorlatilag megegyezik az általunk javasolttal, tehát újabb erős érvünk van a várhatóan januárban benyújtásra kerülő klímatörvény és javasolt eszköze a kvótarendszer bevezetése mellett - értékelte a tanulmányt Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlati programvezetője.

A jelentés becslést ad a forgatókönyv uniós költségére is. Az Európán belüli radikális kibocsátáscsökkentő lépések az EU GDP-jének 2%-ába kerülnének, míg a fejlődő országoknak nyújtandó megfelelő pénzügyi támogatás az EU GDP 1-3%-át tenné ki. Mindkét költséget vállalnia kell Európának, ha a klímaváltozás elleni harcban fair és igazságos akar lenni.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések