ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Ma kezdődik Koppenhága!

Ma kezdődik a dán fővárosban az ENSZ égisze alatt megszervezett klímakonferencia, melynek történelmi jelentőségét csak kevesen vitatják. 15 000 tárgyaló delegátus, környezetvédő, újságíró és még sokan mások gyűlnek össze Koppenhágában, hogy a kéthetes tárgyalásokon részt vegyenek.
Létrehozva: 2009. december 7., 10:22
nyomtat küld

Az alábbiakban egy rövid összefoglalást olvashatnak arról, hogy mire is számíthatunk a dán fővárosban, és mit kellene majd elérniük a tárgyaló feleknek.

Az előzmények

A konferencia, röviden csak COP15, az ENSZ 1992-es Klímaváltozási Keretegyezménye aláíróinak tizenötödik konferenciája. A keretegyezményt még 1992 nyarán, Rio de Janeiróban szignálták. A két évvel később életbe lépett egyezmény alapvető jelentősége abban állt, hogy immár a nemzetközi politika legmagasabb szintjén foglal állást az ember és természet viszonyáról, a biológiai sokféleség fenntartásának fontosságáról. Az alapelvek meghatározásán túl a végrehajtás funkcionális, szervezeti és finanszírozási kérdéseire vonatkozóan is döntések születtek. A megegyezést 192 ország ratifikálta, köztük az akkor legnagyobb kibocsátónak számított Egyesült Államok is. Azóta a felek minden évben találkoztak, hogy megvitassák a globális felmelegedés okozta problémákat és a megoldási lehetőségeket.

A Rióit követő legfontosabb tárgyalásokat Kiotóban rendezték meg 1997-ben. A konferencia végén jegyzőkönyvbe foglalták a szén-dioxid és más üvegházgázok kibocsátására vonatkozó csökkentési értékeket, melyeket a dokumentum 37 aláírója kötelezőnek fogadott el. Az 1990-es kibocsátási bázis évet meghatározó jegyzőkönyvet az Amerikai Egyesült Államok elutasította, és végül csak 2005 februárjában lett hatályos, amikor is egy másik jelentős kibocsátó, Oroszország, végül csatlakozott az aláírókhoz. A hatályba lépés eredeti feltétele szerint ugyanis a fejlett országok összes kibocsátásának 55%-áért felelős országoknak kellett ratifikálniuk a dokumentumot, amely a 2008-2012 közötti időszakot jelölte meg kibocsátás-csökkentési céldátumként.

Az USA távolmaradása mellett a mai napig 189 ország és az Európai Unió írta alá a Jegyzőkönyvet. Magyarország 2002-ben ratifikálta azt, de itthon csupán 2005 februárjában lépett hatályba.

Ambiciózus elképzelések és a realitás

Az optimista elképzelések szerint a koppenhágai konferencia legalább politikai megegyezéssel zárul majd, amely tisztázza a kulcskérdéseket, és megágyaz az elkövetkezendő év tárgyalásainak. A legvérmesebb remény azonban egy, az eredeti elképzeléseket meghaladó, az újabb tudományos figyelmeztetéseket követő és jogilag kötelező érvényű kibocsátás-csökkentési célokat tartalmazó szerződés aláírása. A 2012-2020 közötti kibocsátás-csökkentés mértékét is tartalmazó dokumentum aláírói között szerepelnie kellene valamennyi fejlett országnak, így az Egyesült Államoknak is, és a szerződést támogatnia kellene a legfontosabb fejlődő országoknak is, melyek maguk is a legjelentősebb kibocsátással bíró országok között vannak (Kína, India, Brazília).

A szakemberek többsége szerint a közel múltban napvilágot látott kibocsátás csökkentésre vonatkozó ígéretek messze elmaradnak attól, amit a helyzet komolysága ma megkíván a túlzott mértékű felmelegedés megelőzése érdekében. Egy új és hatékony nemzetközi szerződés célja az volna, hogy szavatolja az ipari forradalom előtti időkhöz viszonyított maximum 2 Celsius fokos melegedést a sokat hangoztatott katasztrófa elkerülése és egy fenntarthatóbb fejlődés érdekében.

A másik fontos eleme a megállapodásnak a szegény országok modern illetve zöld technológiákra történő átállását szolgáló megegyezés. E szerint a kibocsátások túlnyomó részéért felelős gazdag országoknak kellene jelentős anyagi erőfeszítéseket tenniük annak érdekében, hogy a fejlődő országok megbirkózhassanak a klímaváltozás következményeivel, illetve, hogy ők már ne szennyezően fejlesszék gazdaságukat.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések