Az intézményközi kapcsolatokért és kommunikációs stratégiáért felelős biztos hangsúlyozta: biztonságos és fenntartható környezetbarát technológiákat kell alkalmazni, hogy a következő 10 évben csökkenjen a károsanyag-kibocsátás. Margot Wallström annak kapcsán beszélt erről, hogy december 8-9. között Malmőben tartották az "Út Koppenhágába" című konferenciát, amelyen a civil társadalom, a törvényhozás és a gazdaság szereplői azt vizsgálták meg, hogy egy leendő koppenhágai megállapodásban hogyan érvényesülhet az igazságos teherelosztás.
A sajtótájékoztatón a kezdeményezésben ugyancsak résztvevő Gro Harlem Brundtland egykori norvég miniszterelnök, az ENSZ klímaváltozásért felelős különmegbízottja elmondta: az éghajlatváltozásnak nagyok, de kezelhetőek a költségei, ráadásul tétlenség esetén sokkal nagyobb árat kellene fizetni a következmények miatt. Hozzáfűzte: a koppenhágai tárgyalások lehetőséget kínálnak a szükséges finanszírozási rendszer kialakítására, és arra, hogy egy megfelelően szabályozott mechanizmust dolgozzanak ki a fejlett és fejlődő országok közötti terhek elosztására. Gro Harlem Brundtland hangsúlyozta: a fejlődőknek nyújtandó támogatásoknak éves szinten legalább 100 milliárd dollárt kell elérniük.
Mary Robinson egykori ír miniszterelnök arról beszélt, hogy a klímacsúcsnak az éghajlatváltozás emberi dimenziójára kell koncentrálnia, és szem előtt kell tartania a "fizessen a szennyező" elvet.
Az "Út Koppenhágába" konferencia résztvevői nevében a politikusok hangsúlyozták: a klímacsúcs tárgyalásainak sikere attól függ, hogy azokban, és a leendő megállapodásban mennyire tükrözőnek az igazságos teherelosztás elemei. Hozzáfűzték azt is, hogy olyan megállapodást kell tető alá hozni, amely az iparosodás előtti szintet két Celsius-fokkal meghaladó értékre szorítja vissza a globális felmelegedést.