Ennek ellenére van, amit bizonyosan tudhatunk. Gyanúba keverednek magánszemélyek, intézmények, szervezetek, hazai és külföldi cégek, szó esik utcai seftesektől kezdve a Nemzetbiztonsági Hivatalon át miniszterekig mindenféle "népség, katonaság" kétes szerepéről, s ha nincs is a helyén minden láncszem, azt biztosan tudjuk, hogy egy ilyen kiterjedt, szövevényes hálózatot csak szervezetten lehet mozgatni. A szervezetet meg, értelemszerűen, valaki irányítja. Nyilván nem egy vásárolt diplomával rendelkező, ügyeskedő vagány az agytröszt, hanem olyan nagyhatalmú, tekintélyes személyiség, aki elmélyült pénzügyi ismeretekkel, kiterjedt kapcsolatrendszerrel, alapos konspirációs gyakorlattal bír, aki elég magasan áll ahhoz, hogy érinthetetlennek látszódjék, s elég befolyásos, hogy partnerei és beosztottjai biztonságban érezhessék magukat. Egy ilyen ember képes fenntartani és növelni az ügy körül kialakult káoszt, elemi érdeke homályban, bizonytalanságban tartani a közvéleményt, sőt még az is hatalmában áll, hogy a kellemetlenkedő figurákat megpróbálja kiiktatni a további folyamatokból.
Szász Károlyt megpróbálják kiiktatni. Szász Károly a Pannonplast-üggyel megkaparta a felszínt, majd egyre mélyebbre hatolt a milliárdos sikkasztással, pénzmosással dúsított pénzügyi botrány feltárásában. Minél mélyebbre ásott, annál magasabb körökre bukkant. Végül maga a miniszterelnök is találva érezhette magát. Szász Károlynak mennie kell. Ez a miniszterelnök és csatlós csapata számára presztízskérdés. De a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét nem lehet csak úgy egyszerűen kikapcsolni az áramkörből. A parlament választotta hatéves időtartamra, a parlament leválthatja előbb is, de csak akkor, ha annak törvényes feltételei adottak. A törvényes feltételekkel baj van. Szász Károly nem követett el bűncselekményt, jogerős bírósági végzés ellene nem született, testi, lelki, szellemi kondíciója rendben van, az útonállók okozta sérülésekből felgyógyult, ilyen jellegű bajok feladatai ellátásában nem akadályozzák, nem is korlátozzák. Maradna a hanyagság, a szakmai alkalmatlanság. Ellenfelei erre játszanak, de Szász alkalmatlanságát semmilyen szinten nem tudták bizonyítani. A témában illetékes testületeket még véletlenül sem kérdezték meg. Törvényi feltételnek édeskevés, hogy a miniszterelnöknek kényelmetlen Szász Károly tevékenysége.
Bár lehet, a jelenlegi parlamentnek ennyi is elegendő lesz. Alkotott már törvényhozás csapnivaló törvényeket, nyilvánvalóan ostoba jogszabályokat, hozott rossz határozatokat. A frakciófegyelem, a pártérdekek, a politikai szempontok általában legyűrik a lelkiismeretet. De Szász Károly esetének súlyosabb következményei lehetnek. Ha a PSZÁF elnökének leváltását akármilyen minimális többséggel is megszavazzák, akkor nemcsak legalizálnak egy törvénytelen eljárást, hanem elősegítik a fehérgalléros bűnözés további tobzódását is. Nincs az a jóléti rendszerváltás vagy takarékos állam, amelyik ilyen megalázó lojalitást megérne.
Ugró Miklós - Magyar Nemzet
2003. szeptember 5.