Küzdött a lakásmaffia ellen, majd a rendészet nemes feladatát felcserélte az ifjúság és sport ügyének megmentésével. Idén február 4-én - a kiszivárgott hírek szerint - azért volt kénytelen feladni honvédelmi bizottsági tagságát, mivel marcona tekintete okán több katonai attasé azonnali hatállyal kérvényezte a budapesti állomáshelyről történő áthelyezését.
A nagy parlamenti szónokok közé nevét - ha ezt Apponyi Albert vagy Tisza István megérhette volna - a "Lesz-e idén nyár?" című korszakos, bár eléggé megrendelés ízű interpellációjával írta be. Ahol Gyurcsány Ferencet azzal a halálmegvető bátorságról árulkodó megjegyzéssel szorította sarokba, miszerint "Jó érzés tudni, hogy a kormány észnél van". S amíg olyan főállású betűvetők, mint Herczeg Ferenc vagy Mikszáth Kálmán évekig készültek szűzbeszédükre, addig Arató Gergely már az országgyűlés kilencedik ülésnapján megszólalt, s a tizenötödiken hősi küzdelemben megvédte Nagy Imre emlékét a csúnya ellenzéktől. (Igaz az ifjú szocialistáknál - mely milliós tömegszervezet elnöke volt - minden foglalkozás ezzel a gyakorlattal kezdődött.)
Arató Gergely mérhetetlen energiáit napjainkban két tevékenység köti le. Egyrészt megkísérli elmagyarázni az oktatási törvény módosításának okait néhány ellenzéki kispályásnak, legutóbb Pálinkás József professzor megvilágosodásához kívánt hozzájárulni. Másrészt pártja Nemzeti Számonkérő Albizottságának függetlenített észosztójaként rendszeresen kinyilatkoztatja, hogy a Fidesznek is komoly takargatnivalója kell, hogy legyen a Kulcsár-ügyben. A képviselő úr borotvaéles logikával állapította meg, hogy "a PSZÁF rendszerét a Fidesz-kormány idején alakították ki, vezetőjét is akkor nevezték ki". Majd feltette a mindent eldöntőnek szánt kérdését: Vajon Kulcsár Attila ügyében a felügyelet jól látta-e el a feladatát?
A válasz egyértelmű, egyetlen bűnüldöző szervezet munkájával sem lehetnek a kormánypártok elégedettek, amelyek nem kizárólag ellenzéki politikusokat lepleznek le.
Azt a tényt orbánista bértollnokként is el kell ismernem, hogy Szász Károly - aki csak az ellenség megtévesztése okán nem volt soha tagja a Fidesznek - függetlensége meg sem közelíti elődeit. Akik listájáról feltétlenül megemlítendő a munkás- és bankármozgalom régi harcosa, a VIP-listával megáldott Tarafás Imre - aki 1996-tól 1999-ig a PSZÁF elődjének, az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyeletnek volt az elnöke. Ugyanitt 1998 és 2000 között elnökhelyettesként gályázott Gaál Gyula - őt szülei eredetileg a Független névre szerettek volna keresztelni, de erre a pártállamban nem volt lehetőség -, aki e tisztán szakmai posztra 1990 és 1998 között a teljesen politikamentes SZDSZ parlamenti frakciójában készült fel.
Egyébként mi sem bizonyítja jobban, hogy Szász Károly a Fidesz embere, minthogy Orbán Viktor miniszterelnök a Konzum Bank volt vezérigazgatóját csak azután jelölte ma betöltött tisztségére, hogy Szalkai István, az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet (ÁPTF) korábbi elnöke nem vállalta az eredetileg neki szánt feladatot.
Arató Gergely logikája szerint Szász, miként a Legfőbb Ügyész is, a Fidesz "védence", miután a legnagyobb ellenzéki párt felemelte szavát a függetlenségüket még őrző szervek vezetői ellen folytatott kormányzati kampány ellen. Talán vannak még néhányan e hazában, akik emlékeznek azokra a nem is túl távoli időkre, amikor a függetlenséget a magyar nyelvben Surányi Györgynek hívták. Akinek a felelősségét firtatni, mondjuk a bécsi CW Bank ügyében - ahol potom 150 milliárd forintot buktak el - egyet jelentett a fasizmussal, a weimarizálódással.
Aggódhatunk, hogy a Fidesz képes lesz-e megmenteni eddig legjobban álcázott "védencét", Németh Imrét, aki könnyen áldozatul eshet Arató purifikátori gerjedelmeinek. Hiszen a jelenlegi földművelésügyi miniszter, még mezei MSZP-s képviselőként az országgyűlésben Szász Károly PSZÁF elnökké választása mellett voksolt.
Keresztes Lajos
MNO - fidesz.hu