November végére 1123 milliárd forinttal költött többet bevételeinél az állam, ami meglehetősen kétségessé teszi az idei éves hiánycél elérését. A kormány az év egészére 992 milliárd forintos deficitet tervezett be, vagyis decemberben 131 milliárd forintos többletnek kellene lennie ahhoz, hogy tartani lehessen a tervet.
A Pénzügyminisztériumban tegnap elhangzott: továbbra is azzal számolnak, hogy teljesül az éves hiánycél. Ez pedig a GDP arányában 3,8 százalék, az önkormányzatokkal együtt azonban a GDP 4,1 százalékát jelenti. Az európai uniós elszámolás szerinti a deficitcél viszont továbbra is a GDP 3,9 százaléka - mármint a kormány elképzelései alapján. Egyébként az említett, november végéig felhalmozódott 1123 milliárd forint hiány a GDP 4,3 százalékát teszi ki. Katona Tamás államtitkár közölte: azzal számolnak, hogy a főbb adóbevételek megfelelnek majd az előrejelzéseknek, de nem zárható ki, hogy a társasági adóból a tervezettnél alacsonyabb lesz a bevétel, míg a fogyasztáshoz kapcsolt adókból származó bevételek kissé a tervek felett alakulnak.
Barcza György, a K&H Bank elemzési igazgatója szerint a társaságiadó-bevételeknél akár ötven-száz- milliárd forint bevételelmaradás is kialakulhat a mély gazdasági recesszió következtében. Ám a tényadatok a december 20-i társaságiadó-feltöltés után derülnek ki. Ezt a bizonytalansági zónát egy minapi szakmai konferencián maga Oszkó Péter pénzügyminiszter is elismerte.
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke a lapnak azt hangsúlyozta: nem lehet tisztán látni, hogy mi történik az államháztartásban, mert újból beindultak a trükközések. Ezt erősíti, hogy a kormány visszafelé és előre is könyvel. Varga erre két példát is felhozott.
A tavalyi zárszámadási törvényből kiderül, hogy a GDP-arányos hiányszám nem 3,4 százalék volt 2008-ban, hanem 3,8 százalék. Eközben akadnak jelek arra, hogy bizonyos idei tételeket - ilyen például az árvízvédelmi munkákra szánt összeg is - már előre elkönyveli a kormány, mégpedig a jövő évi deficit terhére. Varga Mihály végezetül megjegyezte: a gazdasági visszaesés mértékéről szóló adatok és a várhatóan elmaradó adóbevételek aligha a kormány számait erősítik majd.