fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Miért van más fényük az új izzóknak?
2009. december 14., 11:06
Óvd a bolygót és használj ökobarát izzót. Ez manapság a divatos refrén, ám sokaknak nem tetszik az új világítási forma, mivel az teljesen más fényt ad, mint a rég megszokott lámpák. De tényleg olyan jók ezek az izzók, ahogyan mondják?

Az Európai Unióban azonban szép lassan kivonják a forgalomból a hagyományos lámpaizzókat. Már nem lehet kapni a 100 wattos izzót és 2011-ben a 60 wattostól veszünk búcsút, majd rá egy évre, 2012-ben a 40 és a 25 wattos is eltűnik. Marad helyette a tartós, energiahatékony lámpa.

A CFL fénycsövek úgy tűnik nem olyan ragyogóak, mint a már megszokott régi villanykörték. Ez azonban nem biztos, hogy a fényforrások hibája. Az izzók dobozain jelzett CFL tartalom az Európai Bizottság szerint félrevezető lehet. A leggyakoribb panaszok amiatt érkeznek Brüsszelbe, hogy a modern izzókon feltüntetett teljesítmény alacsonyabb, mint a hagyományos lámpakörtéké. Például egy 11-12 wattos fénycsőnek azonos tulajdonságai kellene, hogy legyenek egy 60 wattos korábbi izzóhoz, ez azonban nem igaz. A Fénycsöveket Gyártók Szervezete szerint abban van a különbség, hogy a modern fényforrásoknak fehérebb a fényük, mivel előállításuknál a CFL egy foszfor burkot kap. Brüsszel épp ezért azt ajánlja, hogy aki a régihez hasonló fényben kíván élni, az a korábbi 60 wattos izzók helyett most 15 wattos CFL fénycsövet vásároljon.

Az amerikai Fénykutató Intézet még ennél is tovább megy. Szerintük a 20 wattos modern izzó a 60 wattos korábbihoz hasonlítható. A dobozon lévő adatok egyeztetése helyett, ők ugyanis laboratóriumi körülmények között vizsgálták a fényforrásokat. Sőt arról is beszámoltak, hogy a modern izzók csak akkor világítanak normálisan, hogyha 20-25 fokos melegben égnek. Ha azonban a hőmérséklet emelkedik vagy csökken, akkor veszítenek fényességükből. Vizsgálataik szerint akár 20 százalékkal is homályosabb fényt árasztanak a CFL fénycsövek. Az újabb európai szabályozás értelmében épp ezért jövőre nem a wattokat kell majd hasonlítgatni a lámpákon, hanem a fények erősségét.

A Brüsszelbe érkező panaszok nagy része az új izzók tartósságát kérdőjelezi meg, számos fénycső ugyanis még idő előtt kiég. A szakemberek szerint az olcsóbb lámpák rosszabb technológiával készülnek, és ezért valóban bekövetkezhet, hogy korábban kiégnek. Míg egy ismert izzógyár terméke akár tíz évig is megbízható fényforrás, addig az olcsóbb verziók bizony hamarabb a kukába kerülnek.

A harmadik téma pedig az energiahatékonyság. A CFL fénycsövekkel Brüsszel szerint 80 százalékkal kevesebb áramot fogyasztunk, mint a hagyományos izzókkal. Azonban ez sem tűnik valósnak, mivel az Európai Bizottság szóvivője szerint ez csak papíron létezik, amikor a wattokat és az áramfogyasztást összehasonlítják. Jelezte ugyanakkor, hogy a környezetbarát izzó valóban környezetbarát, mivel normál körülmények között 60 százalékot biztosan lehet a fénycsövekkel spórolni.

(greenfo.hu)