fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Professzorok Batthyány Körének felhívása a magyar értelmiséghez
2003. szeptember 5., 16:13
Mély meggyőződésünk, hogy az értelmiség most nem hallgathat. Közös kötelességünk megoltalmazni a jogállamot: a köztársaságot. Ezért kell ma védelmünkbe vennünk a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét, és - pártállástól függetlenül - együtt kérnünk a magyar kormányt, hogy törvényes hivatali idejének lejártáig mondvacsinált indokokkal ne kísérelje meg sem Szász Károlynak, sem más független szervezet törvényesen kinevezett vezetőjének elmozdítását.

Egy demokratikus jogállamban az állam stabilitását és a polgárok biztonságát a hatalommegosztás szavatolja. Magyarországon ezért független a bíróság, az ügyészség, a Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék és a Versenyhivatal a végrehajtó hatalomtól.
Különösen fontos, hogy a törvényességet felügyelő szervezeteket a végrehajtó hatalom ne tudja befolyásolni, hiszen nekik kell ellenőrizniük a hatalmon levők cselekedeteit is.
Így járhat mindenki! - hirdették sértődött értelmiségiek 1991-ben, amikor Surányi Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank elnökét törvényes hivatali
idejének lejárta után nem jelölte újra Magyarország miniszterelnöke. Ezúttal nem a sértettség, hanem a hivatásával járó felelősség kell, hogy az értelmiséget megszólalásra bírja.

Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét a nyílt utcán brutálisan megverték, majd életveszélyesen megfenyegették; sokan gondolják, hogy éppen azért, mert hivatala ellátja feladatát.
A felügyelet olyan törvénysértésekre bukkant, amelyek súlyosan sértik az állam érdekét is. A kormányzat felelős tisztviselőiből azonban ez dicséret helyett rosszallást váltott ki. Ki gondolhat másra, mint arra, hogy a vizsgálódások elérték a hatalmon levőkhöz közel állók érdekkörét is? Baljós jelek utalnak arra, hogy felelősség terhel jelenlegi kormányzati szereplőket a PSZÁF által feltárt törvénytelenségekben. Immár nemzeti érdekké vált, hogy e szövevényes ügyben gyanún felül álló vizsgálat derítse ki az igazságot.
Medgyessy Péter miniszterelnök kritikus pillanatban a magyar választók nevében üzent a sajtón keresztül a PSZÁF elnökének: ,,elfogyott az emberek türelme azokkal az állami intézményekkel és hivatalnokokkal szemben, akik eddig nem bizonyították be, hogy nem politikai szándékok vezérlik őket''.
A kormányközeli sajtó azt is tudni véli, hogy Szász menesztése már eldöntött tény, s a parlament őszi ülésszakának első napjára tervezik.
Azoknak, akik mélyére gondoltak a miniszterelnöki szavak értelmének, állást kell foglalniuk: vajon az ő nevükben is szólt? Mély meggyőződésünk, hogy az értelmiség most nem hallgathat. Közös kötelességünk megoltalmazni a jogállamot: a köztársaságot. Ezért kell ma védelmünkbe vennünk a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét, és - pártállástól függetlenül - együtt kérnünk a magyar kormányt, hogy törvényes hivatali idejének lejártáig mondvacsinált indokokkal ne kísérelje meg sem Szász Károlynak, sem más független szervezet törvényesen kinevezett vezetőjének elmozdítását.

2003. szeptember 5-én,
a Professzorok Batthyány Köre

fidesz.hu