fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Közösségi szolidaritást!
2009. december 16., 12:03
Győri Enikő fideszes európai parlamenti képviselő kedd késő este, a strasbourgi plenáris ülésen tett felszólalásában az eurózónán kívüli kelet-közép-európai régió gazdasági kilábalásának szolidaritáson alapuló közösségi elősegítése érdekében emelt szót.

A néppárti képviselő kiemelte, hogy a régió országainak erős export- és külfölditőke-függőségük következtében, valamint a lakosság magas deviza-eladósodottsága miatt talpra állásuk is lassúbb, mint az euróövezet biztonságát élvezőké. Győri Enikő hangsúlyozta, hogy ha nem működik a gyakorlatban is a tagállamok közötti szolidaritás, csökkenni fog az EU belső kohéziója, ami pedig az EU egészének teljesítményét veti vissza.

A fideszes képviselő szerint a meglévő lehetőségeket, erőforrásokat kell ésszerűen felhasználni. Így segíthet az Európai Központi Bank a régió bankjai folyamatos likviditásának fenntartásában, az Európai Beruházási Bank a kelet-közép-európai régió kis- és középvállalkozásainak célzott hitellel való ellátásában, az uniós intézmények pedig a kohéziós és strukturális pénzek felhasználási szabályainak hozzáigazításában a rendkívüli helyzethez.

Győri Enikő külön figyelmeztetett a tagállamok közötti differenciálás szükségességére, hiszen "míg a nyugat-európai kormányok már az exit stratégiák kialakításán gondolkodnak, addig a válság által leginkább sújtott kelet-közép-európai országok egy része még 2010-ben is súlyos recesszióval szembesül". "Az Unió vezetői ne alkossanak olyan uniform szabályokat, amelyek csak tovább súlyosbítanák egyes országok, s így a lakosság helyzetét" - hangsúlyozta a néppárti képviselő. "Közel nyolc éves hibás szocialista kormányzás következtében például Magyarország felélte tartalékait, s jelenleg megszorításokra kényszerül, ami szöges ellentétben áll az európai országok gazdaságélénkítésre épülő válságkezelési gyakorlatával."

A fideszes képviselő szintén kiemelte annak fontosságát, hogy a tőkekövetelmények szigorítása ne teremtsen egyenlőtlen versenyhelyzetet a nyugati és kelet-közép-európai bankok között, amelyeket, szemben nyugati-európai társaikkal senki nem tőkésített fel, így ők a szigorúbb tőkemegfelelési előírásokat sokkal nehezebben tudnák kigazdálkodni. Ez pedig az amúgy sem szárnyaló hitelezési kedvük csökkenésével járna, mely gyakorlat áldozatai végső soron a kelet-közép-európai kis- és közepes vállalkozások lennének.

(fidesz-eu.hu)