Vincze Tibor, az országos szervezettséggel rendelkező, orosházi székhellyel működő, de még nem reprezentatív szakszervezet vezetője elmondta: azt szeretnék elérni, hogy a rendőri vezetés gyorsan dolgozzon ki egy olyan koncepciót, ami megnyugtatóan biztosítja a határrendészek megélhetését Románia 2011 márciusára várható schengeni csatlakozását követően is.
Mint hozzátette, ennek érdekében "Közbiztonság 2010-2011 Románia schengeni csatlakozásának tükrében" címmel konferenciát kívántak szervezni annak megbeszélésére, milyen ütemezésben történjen meg a rendőrség és a határrendészeti kirendeltségek összevonása. A tervezett konferencia azonban elmaradt, mert Bencze József országos rendőrfőkapitány lemondta a maga és a rendőri vezetés részvételét, arra hivatkozva, hogy politikai rendezvényen nem kíván részt venni.
A feladat nagyságáról szólva Vincze Tibor azt hangsúlyozta, hogy a magyar-román határon, a négy érintett megyében több mint kétezer határrendész dolgozik, s ez így kétezer család sorsát érinti.
A határrendészek helyzete már most is bizonytalan, hiszen az egykori orosházi határőr igazgatóság orosházi központjából már Szegedre szervezték ki a gazdasági osztályt.
Dancsó József országgyűlési képviselő, Orosháza alpolgármestere arról szólt, hogy a dolgozók most Szegedre járnak nap mint nap, ahol ráadásul 50-70 millió forintért bérelt ingatlanban tevékenykednek. A politikus attól tart, hogy a létszámleépítések miatt véglegesen kiürítik a két évvel ezelőtt 700 millió forintért felújított épületet.
A képviselő és Domokos László, a megyei közgyűlés fideszes elnöke már tárgyalt is Bencze Józseffel a laktanya sorsáról és a határrendészek jövőjéről. Ennek alapján - tudomásuk szerit - olyan koncepciót készít Gyurosovics József, Békés megye rendőrfőkapitánya, amely a dolgozók jövőbeni helyzetét próbálja rendezni. A határrendészek egy részét a határ melletti rendőrkapitányságokhoz helyeznék át, míg a többieket Orosházára vezényelnék, ahol egyfajta bevetési egységként működnének tovább.
Dancsó József azonban úgy érzi: a határrendész-állomány megőrzése érdekében gyorsan kellene döntenie a szakmai vezetésnek, s annak alapján egy kormányrendelettel vagy minisztériumi rendelettel időben lehetne szabályozni az átszervezést.