fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Áder: Ne büntessék Közép-Európát Koppenhágában
2009. december 16., 16:23
Áder János európai parlamenti képviselő felszólította az Európai Bizottságot, hogy a Koppenhágában zajló klímatárgyalásokon olyan uniós álláspontot képviseljen, ami megfelel a tagállamok akaratának és a Kiotói Jegyzőkönyvben foglaltaknak.

A fideszes képviselő az Európai Parlament ma délelőtti plenáris ülésén elmondott beszédében a svéd elnökség értékelése kapcsán kitért arra, hogy nem minden szempontból volt sikeres ez a félév. A koppenhágai klímakonferencián képviselt uniós állásponttal kapcsolatban például nem sikerült egységes nevezőre jutni a kiotói időszakból megmaradt kvótatöbblet átvitelének kérdésében.

Mint ismeretes, értékesíthető kiotói kibocsátási egységekkel (az ún. AAU-egységekkel) főként azok a közép-kelet-európai tagállamok rendelkeznek, amelyek korábban a Kiotói Jegyzőkönyvben vállaltaknak megfelelően visszafogták az üvegházhatású gázok kibocsátását, így a nemzetközi szerződés alapján lehetőségük van arra, hogy a megtakarított kvótáikat a 2012 utáni kötelezettségvállalási időszakra átvihessék.

A néppárti képviselő bírálta az Európai Bizottságot, amiért szűklátókörűen, érthetetlen módon meg akarja tiltani ezen kvótatöbblet átvitelének jogát, büntetve ezzel az érintett tagállamok szerződésszerű magatartását. A volt szocialista országok ugyanis nemcsak hogy betartották, de még túl is teljesítettek a kiotói vállalásaikat, ezért az érintett tagállamoknak, köztük Magyarországnak is, ez a kvótatöbblet jár.

Áder János emellett értetlenségének adott hangot, hogy ugyanakkor azokat az országokat, akik nem teljesítették vállalásaikat, sőt némelyek még növelték is a kibocsátásukat, senki sem akarja "megbüntetni". Figyelmeztetett arra is, hogy ez a hozzáállás alááshatja a Koppenhágában esetlegesen megkötendő újabb nemzetközi szerződés hitelességét is.

A fideszes képviselő végezetül felszólította az Európai Bizottságot, hogy Koppenhágában olyan uniós álláspontot képviseljen, amely megfelel a Kiotói Jegyzőkönyvben foglaltaknak és ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy az EU15-ök a csatlakozó új tagállamok nagymértékű kibocsátás-csökkentése nélkül nem tudták volna teljesíteni a kiotói vállalásaikat. Tehát ha mi nem csatlakozunk, az Európai Unió most nem állhatna a klímaváltozás elleni harc élén, és sokkal rosszabb pozícióból tárgyalhatna Koppenhágában.

(EPP-HungarianPress)