|
|
|
|
Merkel a kudarc veszélyére figyelmeztet
|
Felmérhetetlen árat fizet a világ, ha nem sikerül megállapodásra jutni a koppenhágai klímakonferencián - figyelmeztetett csütörtökön a német kancellár. |
Angela Merkel a német parlament alsóházában, a Bundestagban elmondott rendkívüli kormánynyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a kudarc nem engedhető meg, és reményét fejezte ki, hogy az állam- és kormányfők az utolsó két napon mindent megtesznek a siker érdekében.
A kancellár az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatban konkrét kötelezettségvállalásra szólította fel mindenekelőtt az Egyesült Államokat és Kínát, továbbá Indiát. Kormánya álláspontját ismertetve kijelentette, hogy a globális felmelegedés megfékezése érdekében általánosan kötelező érvényű megállapodásra van szükség. Hangsúlyozta, hogy a korábban meghatározott célkitűzést, azaz a 2 Celcius foknál magasabb általános felmelegedés elkerülését mindenképp el kell érni.
Merkel csütörtökön délután utazik Koppenhágába, hogy több mint 110 állam- és kormányfővel együtt részt vegyen a klímacsúcs utolsó két napján. A dán fővárosból érkező híreket kedvezőtlennek minősítette, utalva arra, hogy az eddig történtek alapján csekély az esély a megállapodásra. A kancellár ugyanakkor a leghatározottabban - figyelmeztetett arra: ha a klímaváltozás káros következményeinek megakadályozása érdekében nem sikerül megállapodásra jutni, a világnak rendkívül súlyos - egyelőre még felmérhetetlen - árat kell fizetnie a kudarcért. Elismerte, hogy a környezetvédelem pénzbe kerül, de hangsúlyozta: ha a világ nem cselekszik, a keletkezett károk miatt mindennek többszörösét kell majd kifizetnie.
A kancellár ugyancsak fontosnak nevezte, hogy előzetes megállapodás jöjjön létre az üvegházhatású gázok kibocsátásának 50 százalékos csökkentéséről 2050-ig, mégpedig az 1990-es szinthez képest. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ennél rövidebb távú célokra is szükség van, és emlékeztetett: az Európai Unió már előzetes kötelezettséget vállalt arra, hogy 2020-ig 20 százalékkal csökkenti a szóban forgó gázok kibocsátását. Merkel szerint a 30 százalék is reális célkitűzés lenne, ehhez azonban az szükséges, hogy más országok - köztük mindenekelőtt az Egyesült Államok és Kína - is hasonló készséget tanúsítsanak. Ennek kapcsán a kancellár a Washington és Peking részéről a csökkentésre vonatkozóan eddig elhangzott szándéknyilatkozatokat elégtelennek nevezte.
A német kormány vezetője hangsúlyozta, hogy a klímavédelem érdekében globális megállapodásra van szükség, ami nem nélkülözheti a fejlett országokat leginkább megközelítő, úgynevezett küszöbországok - mindenekelőtt Kína és India - hozzájárulásához. Emlékeztetett arra, hogy Kína a környezetszennyezés terén már lekörözte az Egyesült Államokat is. A fejlett ipari országok készek pénzügyi támogatást nyújtani a küszöbállamok szükséges erőfeszítéseihez - erősítette meg Merkel.
Végezetül a német kancellár alapvető célkitűzésnek nevezte, hogy a Koppenhágában remélhetőleg megszülető előzetes egyezményt mielőbb jogilag mindenkire nézve kötelező, illetve ellenőrizhető nemzetközi megállapodássá változtassák. Sürgette, hogy ennek 2010 közepéig meg kell történnie.
(MTI)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|