Demszky elaludt a közgyűlésben?
A Fővárosi Közgyűlés 2003. június 26-án, botrányos körülmények között hozta meg a döntést a Weiss Manfréd Kórház és a Jahn Ferenc Kórház összevonásáról. A csepeli kórház tüntetni készülő dolgozóinak szándékosan a tüntetés időpontjára hívtak össze értekezletet, képviselőjüknek a közgyűlés szocialista-szabaddemokrata többsége először nem adta meg a szót. Csepel alpolgármestere kijelentette, hogy a csepeli kórház bezárásával csak javulhat a városrész egészségügyi ellátása, Demszky Gábor főpolgármester pedig úgy elaludt székében a vita közben, hogy az ellenzéki képviselőknek kellett felébreszteniük - olvasható a szakszervezetek.hu honlapon.
A kórházvita a júniusi döntést követően sem szűnt meg. Balla Károly, a bezárásra kerülő Weiss Manfréd Kórház szakszervezeti vezetője szerint vannak ugyan területek, ahol rendben zajlik az összevonás, és kétségkívül igyekeznek emberségesen bánni a dolgozókkal, helyenként mégis teljesen kaotikus állapotok uralkodnak.
A szülésznők felmondással és végkielégítéssel távozhatnak a kórházból, és sok dolgozót átvesz a Jahn Ferenc Kórház, de sokan semmiféle értesítést vagy felvilágosítást sem kaptak arról, hogy mi lesz a sorsuk, alkalmazzák-e őket a továbbiakban. A járóbeteg-ellátás élére a szakszervezeti vezető szerint nincs kinevezve senki, a nevében "aktív belgyógyászat" csak délután 2-ig vehet fel betegeket, de megszűnik a kórházi raktár, gyógyszertár, a gazdasági-műszaki részleg, a kórház nemrég felújított műtőjét pedig hamarosan szétverik - sorolta a szakszervezeti vezető az aktív kórházi ellátás csepeli felszámolásának következményeit.
Állandó gyógyszerhiány a Dél-pesti Kórházban?
A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház dolgozóiban is növekszik az aggodalom. A Szakszervezetek.hu-nak nyilatkozó, nevük elhallgatását kérő kórházi alkalmazottak nem tudják, hogy a jövőben is alkalmazni fogják-e vagy a csepeli kórház dolgozóival váltják fel őket; állításuk szerint ugyanis ők sem kaptak érdemi felvilágosítást az összevonás foglalkoztatási következményeiről.
Az összevonással járó pénzszűke miatti takarékoskodás következtében állandósult az osztályokon a gyógyszerhiány, nincs elég fecskendő, a szülészeten a kismamáknak már csak papírvattát, a súlyos betegeknek papírpelenkát tudnak adni, a belgyógyászaton a megnövekedett beteglétszám miatt annyi pótágyat kellett elhelyezni, hogy az már betegnek-nővérnek-orvosnak egyaránt elviselhetetlen, aki pedig a kifogásainak hangot ad, szedheti a sátorfáját - sorolták problémáikat a kórház alkalmazottai. Elmondásuk szerint a nővéreknek kell felvenni éjszaka a betegeket, mert megszűnt az éjszakai betegfelvétel, nehogy pótlékot kelljen fizetni az ott dolgozóknak. Ehhez jön még hozzá, hogy nem kapnak papucsot, védőfelszerelést, de még a munkaruhát is maguk veszik meg, mert a kórház már ezt sem tudja biztosítani számukra.
Csepel nem kapta meg a kompenzációt
Csepel lakossága még a beígért közlekedési kompenzációt sem kapta meg a főváros vezetésétől a kórházi ellátás megszüntetésének ellensúlyozására - hangsúlyozta Németh Szilárd, a Fidesz csepeli elnöke a Szakszervezetek.hu-nak, hozzátéve: nem lett, és előreláthatóan nem is lesz kiszélesítve a Jahn Ferenc Kórházhoz vezető kétsávos, közlekedési dugóktól veszélyeztetett Gubacsi híd, nem sűríttették a kórházhoz vezető 59-es buszjáratot, éjszakai járattal pedig továbbra sem lehet közvetlenül eljutni a csepeliek ellátását végző egészségügyi intézményhez. - Mindezeket Tóth Mihály MSZP-s polgármester meg sem próbálja kierőszakolni a főváros vezetésétől. A csepeli önkormányzat 2004. január 1-jén szeretné átvenni a kórháztól a járóbeteg-ellátást, miközben az önkormányzati képviselőknek eljuttatott költségvetés-elemzésből kiderül: a városrész működőképességét nehéz lesz fenntartani, ha vállalja az önkormányzat azokat a többletkiadásokat, melyek - többek között - a járóbeteg-ellátás átvételével járnak - hangsúlyozta az ellenzéki politikus.
A főigazgató nem panaszkodik
Gerő Gábor, a Jahn Ferenc Kórház főigazgatója a Szakszerezetek.hu-nak kijelentette: a Weiss Manfréd Kórház és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház összevonása nagyjából a terveknek megfelelően halad; az elbocsátásokkal kapcsolatban Gerő úgy nyilatkozott: a sebészet, a szülészet-nőgyógyászat, a traumatológia és az intenzív osztály megszűnik Csepelen, így a 452 dolgozó közül körülbelül 100 fő felmentése van folyamatban. Mint mondta: a Weiss Manfréd Kórház orvosai nagy részének megoldott az elhelyezése, a szülésznőknek azonban nem kötelező a felajánlott ápolónői állásokat elfogadniuk, ezért itt több felmondás is volt. Hasonló a helyzet a kórház gazdasági, műszaki-technikai személyzetével is, akiktől - néhány kivételtől eltekintve - szintén meg kell válnia az egyesített kórháznak. Ugyanakkor a fővárosi kórházak közül többen is jelezték igényüket ápolónők és orvosok átvételére, ennek megfelelően sokan - körülbelül 50-55 fő - kikérővel távozik-távozott a csepeli kórház állományából - tette hozzá.
A főigazgató szerint Jahn Ferenc Kórház személyi állományában nem lehet nagyobb arányú elbocsátásokra számítani, az intézmény így is minimális létszámmal működik. Csak a műszaki-gazdasági területen volt változás - emelte ki Gerő, aki visszautasította a gyógyszerhiányra, a nem kielégítő betegellátásra és az éjszakás nővérek betegfelvételi munkájára vonatkozó értesüléseket. A munkához szükséges védőfelszerelést a főigazgató szerint a kórház folyamatosan biztosítja dolgozóinak, papucsot viszont nem kötelesek adni a nővéreknek. - Munkaruha terén valóban nagy az elhasználódás, ezért sok orvos és nővér saját magának vásárolja meg azt. Ez annál is inkább sajnálatos körülmény, mivel a társadalombiztosítás a munkaruha, védőfelszerelés, tűzvédelem területén nem finanszírozza megfelelően a kórházak ehhez kapcsolódó tetemes kiadásait - mondta Gerő Gábor.
mno.hu -fidesz.hu