Csakhogy mindez az emberi természet alapvető félreismerését tükrözi. Aki egyszer rákapott a szerzés ízére, többé nem tud megállni, s egy idő után azt is elhiszi, hogy szinte mindent megtehet. A Kulcsár Attila asszisztensével a K&H Bankban felvett jegyzőkönyvnek - melyről egy pisszenést is alig lehetett hallani a hét végi sajtóban - van egy számomra különösen érdekes és tanulságos részlete, amelyből kiderül, hogy a bróker pontosan látta, hol van az a banánhéj, melyen mindannyian
elcsúsznak. "Ezek hülyék, ezért ki fog jönni a felügyelet", idézte bizalmasa Kulcsárt, aki a Pannonplast-részvények árának feltűnő feltornászása miatt fakadt ki. A PSZÁF-nak valóban ez szúrt szemet - tehát a banki vizsgálati jegyzőkönyv is Szász Károly verzióját támasztja alá -, az évek óta olajozottan zajló sikkasztás és pénzmosás haszonélvezői így csak saját kapzsiságukat okolhatják majd a lebukásukért.
Az eddig nyilvánosságra került tények és összefüggések azt sejtetik, hogy a szálak az MSZP és a kormány felső köreihez vezetnek. Úgy látszik, hogy a tavalyi kormányváltással egy állampárti gyökerű, a gazdasági és banki alvilággal szorosan összefonódó csoport szerzett pozíciókat a politikai hatalom csúcsain, amelyik ehhez az MSZP-t csupán ugródeszkának használta. Ezek az összefüggések válnak egyre inkább nyilvánvalóvá a közvélemény számára, a botrányos ügyleteket és az azt kísérő szemforgató miniszterelnöki kommunikációt már a kényesebb baloldali gyomor sem veszi be, itt bizony a fent idézett álbölcsesség sem segít. A vezető kormánypártban megindult ugyan az erjedés, de túlságosan rátelepedett már ez a csoport a szocialistákra - bármennyire is ezt diktálná a józan politikai logika, Medgyessyt vagy Gyurcsányt nem rázhatják le úgy magukról, mint kutya a vizet.
A tapolcai frakcióhétvége a jelek szerint a változtatni akarók vereségével, visszavonulásával ért véget, a kormányfő az ostromlott vár képzetét igyekezett felkelteni ("Nem fogom hagyni, hogy egyenként lőjenek ki bennünket"), Horn Gyulától pedig csupán a pártelnöki utóda, Kovács László ellen 1998 óta folytatott pitiáner bosszúhadjárat folytatására futotta. A mai MSZP önerőből aligha képes a megújulásra.
Az őszi parlamenti nyitányra egy külső (gazdasági) és belső (morális), azaz összességében súlyos politikai válsággal küzdő kormánykoalíció érkezik, amely néhány hónap alatt elvesztette az ellenzékkel szembeni hatalmas előnyét. Ron Werber tanácsait követve az MSZP csak a kármentéssel próbálkozhat: a tőlük csalódottan vagy egyenesen undorral elforduló szavazók útját el kell rekeszteniük a Fidesz felé. Az ezt célzó rágalomhadjáratban partnerre lelhetnek a "liberális" pártban és holdudvarában, amely patológiás Orbán-gyűlöletének fokozásával igyekszik védeni a védhetetlent.
Ennek ellenére a stabil szavazóbázissal rendelkező parlamenti ellenzék az őszi szezonban áttörést érhet el. A sikernek azonban csak szükséges, de nem elégséges feltétele a korrupciós botrányai, mindennapos hazugságai és megszegett ígéretei hálójában vergődő koalíció kíméletlen támadása, a példátlan sikkasztási ügy politikai szálainak felfejtése; most már kész kormányzati alternatívát kell nyújtani a hitelét vesztett Medgyessy-csapattal szemben.
Szerető Szabolcs, Magyar Nemzet, 2003 szeptember 8.