A sztrájkfelhíváshoz eddig 11 szakszervezet csatlakozott, ez Nemes Gábor elmondása szerint a BKV dolgozóinak 65-70 százalékát jelenti.
Az egyeztetés a kollektív szerződésről 12 órától ugyan folytatódik, de Nemes Gábor szerint nem várható, hogy megegyezés születik, mivel nem közelednek az álláspontok.
Kifejtette: azért nem fogadják el a BKV ajánlatát az új kollektív szerződésre, mert méltatlanul hátrányos a munkavállalókra nézve.
Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke a délelőtti tárgyalások után azt mondta az MTI-nek: minden olyan következményért, amelyet a kollektív szerződés hiánya okoz, azok a szakszervezetek lesznek a felelősek, amelyek nem írták alá a kompromisszumos megállapodást. Emlékeztetett: a VTDSZSZ kedden megegyezett a BKV-val arról, hogy a jelenleg is érvényes kollektív szerződés legyen hatályos január elsejével, de határozatlan időre.
A megállapodás értelmében - amelyet szerdáig 12 szakszervezet írt alá, 14 pedig elvetett - 2010. január elsejétől lenne érvényes az új kollektív szerződés, és határozatlan időre szólna. Mivel a nyugdíj- és egészségpénztári hozzájárulásokról, illetve az étkezési utalványokról nem sikerült megállapodni, ezért a szerződésben továbbra is a BKV ajánlatának megfelelő 1-1 százalék és 8.000 forintnyi juttatás szerepel a bértárgyalásokig, illetve legkésőbb március 31-éig. A kérdésről a bértárgyalásokon egyeztetnek tovább a BKV menedzsmentjével.
Január elsejétől - mivel a VTDSZSZ ajánlatát nem írta alá a szervezetek 65 százaléka - a munka törvénykönyve szerint működik tovább a BKV. A szakszervezeti vezetők szerint ez boríthatja a járművek menetrendjét, és több olyan szabályozásról sem rendelkezik, amelyek eddig a kollektív szerződésben benne voltak, és a cég működése szempontjából elengedhetetlenek.