FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
A kínaiak többsége aggódik a klímaváltozás miatt
|
|
Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás eredményei szerint a kínaiak többsége aggasztónak találja a klímaváltozás jelenségét, és készek arra, hogy csökkentsék egyéni gázkibocsátásukat a kilátások javulása érdekében. |
|
Létrehozva: 2010. január 3., 15:08 |
A China Daily és az Environment Defense Fund (EDF) közös közvélemény-kutatásának eredményei szerint a kínaiak aggódnak a föld éghajlatának változása miatt. A felmérés szerint a válaszadók 90 százaléka fogalmazott meg valamilyen mértékű aggodalmat a klímaváltozással kapcsolatban, és a többség úgy vélte, az emberi tevékenység során keletkező gázkibocsátás tehető elsősorban felelőssé a jelenségét.
Az egyén szintjén megléphető ellenlépéseket tekintve, a megkérdezettek mintegy háromnegyede állította, hogy kész szokásait megváltoztatni, ha ezzel hozzájárulhat az éghajlatváltozás elleni küzdelem eredményességéhez. A vállalható egyéni lépések között a víz- és energiaspórolást említették a leggyakrabban, hozzátéve, hogy a kibocsátás kompenzációja területén inkább a fatelepítéssel, mint a bonyolultabb, és némileg ellentmondásos, széndioxid-kibocsátást ellentételező carbon offset programokkal értenek egyet.
A koppenhágai klímakonferenciát illetően egyébként csak a megkérdezettek fele nyilatkozott bizakodóan egy új egyezmény megszületését illetően.
Mandarin kontra angol
A fenti kutatás egyedülálló módon két nyelven, angolul és mandarin nyelven készült, amelynek hatására néhány érdekes eredményre is fény derült.
Az adatok szerint ugyanis az angol nyelven válaszolók összességében sokkal tudatosabbnak és egyúttal optimistábbnak bizonyultak, mint a mandarin nyelvű megkérdezettek. Az angolos válaszadóknak például 79 százaléka hajlandó egyéni szintű vállalásokra a klímaváltozás mérséklése érdekében, továbbá ezek 54 fejezte ki abbéli reményét, hogy a világ vezetői megállapodásra jutnak a klímacsúcson. Ezzel szemben a mandarin nyelven megkérdezetteknek "csak" 64 százaléka hajlandó változtatni saját magatartásán, és csak 46 százalékuk reménykedett a koppenhágai találkozó valóban eredményes lezárásában.