A La Libre Belgique című lapnak adott interjúban úgy vélte, az uniós elnökség (amelyet Belgium három féléven át Spanyolországgal és Magyarországgal trióban tölt be) legfőbb feladata a nemrégiben életbe lépett Lisszaboni Szerződésben foglalt intézményi változások gyakorlatba ültetése.
A szerződés egyik újítása éppen az egymást követő féléves elnökségek szorosabb együttműködése. A reformok gyakorlatba ültetése pedig azért nem egyszerű feladat, mert a szerződés több helyütt csupán a kereteket adja meg, a részletek kidolgozására az érvénybe lépés után kerül sor.
Leterme úgy fogalmazott: "Európának bizonyítania kell, hogy a Lisszaboni Szerződéssel képessé vált arra, hogy az embereket közvetlenül érintő ügyekre koncentráljon". Bár a három évvel ezelőtti belgiumi választásokat viszonylag nagy fölénnyel nyerte, a korábbi flamand kormányfő Leterme csak nagy nehézségek árán alakított kormányt, amelynek éléről azonban tavalyelőtt év végén kénytelen volt leköszönni. Helyét az a Herman Van Rompuy vette át, akit idén novemberben az Európai Unió elnökévé választottak. Ez utóbbi fejlemény tette lehetővé Leterme-nek a visszatérést.
Az elmúlt egy évben Leterme a külügyminiszteri posztot töltötte be, és vezércikkében - az interjú alapján - a La Libre Belgique úgy ítélte meg, ez a megbízatás gyümölcsözőnek bizonyult, kedvező változásokat hozott Leterme politikájában. A politikus ugyanis egyebek között szembesült azzal a ténnyel, hogy a belga belső viták egy ideig csorbították az ország tekintélyét a nemzetközi színtéren.
A korábban flamand nacionalista megjegyzéseket hangoztató Leterme most arról is beszélt, hogy fokozni kell az együttműködést Belgium nagy régiói (Flandria és Vallónia) között, amit a vallon lap fordulatként értékelt a kormányfő szemléletében. Az ország nehézségeinek hátterében a két régió közti szinte folyamatos politikai feszültség áll, amely Leterme előző kormányfői idejében olyannyira kiéleződött, hogy egyes külső elemzők már Belgium esetleges kettészakadását is lehetségesnek vélték. Van Rompuy irányítása alatt viszont a kedélyek lecsillapodtak.
A mostani interjúban megkérdezték a miniszterelnököt arról is: tart-e attól, hogy a júliustól decemberig (Magyarország féléve előtt) tartó belga uniós elnökség tevékenységét zavarni fogják a belső viták. Leterme ezt a felvetést nem kívánta kommentálni.