ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Környezetszennyező szupertorony

Környezetvédők támadják a napokban átadott Burj Khalifa felhőkarcolót. A 828 méteres épület-monstrum építése és működtetése jelentősen növeli az energiafogyasztást Dubaiban, amely már így is a világ legnagyobb ökológiai lábnyomú állama.
Létrehozva: 2010. január 11., 13:44
nyomtat küld

Az Al Jazeera arab hírtelevízió értesülései szerint az épületben lévő 1044 lakás és 300 ezer négyzetméternyi irodaterület értékesítésére nem hatott kedvezőtlenül a gazdasági válság. Nyugati szakértők azonban úgy látják, kérdéses, hogy mikor fog megtérülni a 2004-ben kezdődött építkezés. Az Emaar Properties kezében lévő torony-projekt másfél milliárd dollárt emésztett fel, ám a vállalatnak egyelőre mindössze 700 millió dollár értékben sikerült ingatlanokat értékesítenie az épület falain belül. Egyelőre nem ismeretes, hány lakó költözik be a toronyba.

Az előzetes becsléseknél végül tíz méterrel magasabbra épült torony valójában csak státusz-szimbólum, kizárólag presztízs-okokat szolgál, a városnak semmi szüksége nem lenne ilyen építményre. "Felső harminc-negyven emelete egyébként is olyan kicsi, hogy semmire sem használható, legfeljebb raktározásra", erősítette meg CNN-nek Jim Krane, aki könyvet írt Dubai gazdaságáról. A Burj Khalifa - vagyis Kalifa Torony - építése tizenkétezer munkásnak adott megélhetést. A 95 kilométerről is látható, "vertikális luxusvárosként" hirdetett épületet először emberi jogi csoportok támadták, arra hivatkozva, hogy az Indiából és Pakisztánból hozatott építőmunkásokat rabszolgaként kizsigerelik, mindössze napi öt dollár bérért dolgoztatják őket. A környezetvédők is felszólaltak, mondván a Burj Dubai - amely a nyitás napján kapta a Burj Khalifa nevet - hatalmasra duzzasztja a város egyébként is túlméretezett ökológiai lábnyomát. Az épület kész állapotában is óriási energiafogyasztást von maga után: légkondicionálóinak működtetése egyenlő napi 12 500 tonnányi jég felolvasztásával, de vízfogyasztásban is több millió liternyi sótlanított tengervizet igényel naponta.

Pazarló látványosság

A világ eddigi legmagasabb épületét, az 508 méteres Taipei 101 nevű tornyot jócskán túlszárnyaló Burj Khalifa olyan magas, mint két Empire States Building egymásra állítva. Valahányszor meghúznak benne egy vécét, fél mérföldnyi magasságra kell ahhoz felpumpálni a vizet az égbe.

Az építtetők még menet közben is "kísérleteztek" olyan megoldásokkal, amelyek lehetővé tették, hogy egyre magasabbra nyújtózzon az épülettorony, állította a Sunday Times brit hetilapban Bill Baker chicagói építész, annak a cégnek alkalmazottja, mely az épület strukturális tervezését végezte. Az építkezés beillett egy felfedező expedíciónak, ezért lett az átadóünnepségen bejelentett magasság tíz méterrel magasabb a vártnál.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések