ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kutassunk, vagy védjünk?

A biodiverzitás tudományos kutatásával foglalkozó ENSZ-szerv felállítására tett javaslatot Angela Merkel a biológiai sokféleség évének tegnapi megnyitó rendezvényén Berlinben.
Létrehozva: 2010. január 12., 11:23
nyomtat küld

A "klímakancellárnak" is nevezett Merkel német kancellár az ENSZ-év megnyitóján kifejtette: hasonló szervezetre gondol, mint a világszervezet Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC), amely a klímaváltozással kapcsolatos kutatásokat összegzi időről-időre. "A biológiai sokféleség megőrzése ugyanolyan súlyú feladat, mint a klímavédelem" - jelentette ki. Az új testület felállításának ötletét támogatta Achim Steiner, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) igazgatója is. Merkel rámutatott, hogy a fejlett és fejlődő országoknak egyaránt több pénzt kellene fordítaniuk a fajok védelmére és a védett élőhelyek hálózatának bővítésére.

Tudósok szerint a biológiai sokféleség megőrzése kulcsfontosságú a klímaváltozás elleni küzdelemben. Az ENSZ hangsúlyozza, hogy az erdők és lápok pusztulása révén az emberiség elveszíti ezek "ingyenes szolgáltatásait": a levegő és a víz tisztítását, a szélsőséges időjárási eseményektől való védelmet, valamint az építkezéshez és fűtéshez szükséges anyagokat.

A városok terjeszkedése, a mezőgazdasági termelés és az infrastruktúra bővülése drámaian csökkenti a biodiverzitást. Kutatások szerint az emberi tevékenység hatására a fajok kihalásának üteme ezerszerese a természetes rátának: az ENSZ becslései szerint ma óránként három faj tűnik el a bolygó színéről. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai szerint összességében több mint 16 ezer állat- és növényfajt fenyeget a kihalás: ezen belül az emlősök mintegy negyede, a kétéltűek harmada, a madarak 12 százaléka veszélyeztetett.

Az ENSZ Biodiverzitási Egyezményét (CBD) az 1992-es Riói Konferencián fogadták el az Éghajlat-változási Keretegyezménnyel (FCCC) együtt, valódi tartalommal azonban csak a 2002-es johannesburgi konferencián töltötték meg. Ekkor a 192 aláíró ország vállalta, hogy 2010-ig "jelentősen mérséklik" a biodiverzitás csökkenésének mértékét. Az Egyesült Államok, Szomália és néhány kisebb ország nem ratifikálta az egyezményt.

Ahmed Djoghlaf, a Biodiverzitási Egyezményért felelős ENSZ-titkárság vezetője a 2010-es év megnyitóján elismerte, hogy a célt nem sikerült teljesíteni. "Kitűztünk egy célt, és nem értük el ... le kell vonnunk a tanulságokat, hogy biztosíthassuk: 2020-ban nem kell majd újra azt mondanunk, hogy nem tudtuk elérni a célokat - jelentette ki Berlinben.

Djoghlaf hangsúlyozta: az év folyamán új célok kitűzésére van szükség, a stratégia azonban nem merülhet ki ebben, hanem tartalmaznia kell a végrehajtás, az ellenőrzés és kiértékelés módjait is. Biztosítani kell azt is, hogy a célokat beépítsék a nemzeti szintű tervekbe.

A Biodiverzitási Egyezmény elnöki posztját jelenleg Németország tölti be, az elnökség azonban az év folyamán Japánhoz kerül. Az ENSZ reményei szerint a szigetországban októberben rendezendő csúcsértekezleten a felek elfogadhatnak egy biodiverzitás védelméről szóló, jogilag kötelező erejű szerződést.

"A biológiai sokféleség évének nagy lehetősége a kormányok számára az, hogy megtehessék a biodiverzitás területén azt, amit Koppenhágában elmulasztottak a klímaváltozással kapcsolatban" - idézte a BBC News Simon Stuartot, az IUCN fajok túlélésével foglalkozó bizottságának elnökét.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések