ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Jogi zsákutcába került a verespataki beruházó

Romániai szakértők szerint a verespataki aranykitermelést tervező cég jogi zsákutcába került, aligha kaphatja meg az engedélyt a beruházásra - írta mai számában az Új Magyar Szó (ÚMSZ).
Létrehozva: 2010. január 15., 13:37
nyomtat küld

A bukaresti napilap szerint a verespatakiak azt rebesgetik, hogy hamarosan megnyílhat falujuk helyén Európa legnagyobb - még engedélyeztetésre váró - külszíni színesfémbányája, ezért a kivitelező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai-román cég a következő hónapokban több száz új alkalmazott felvételére készül. A verespatakiak és a környékbeliek reményeit a Bukarestből érkező hírek táplálják - írja a lap, emlékeztetve, hogy a Traian Basescu államfő decemberi választási győzelme után megalakuló új kormány gazdasági minisztere, Adriean Videanu kijelentette: szeretné, ha mielőbb elindulna a kitermelés az aranybányában. Emil Boc miniszterelnök a Demokrata-Liberális Párt (PD-L) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta koalíció programjának bemutatásakor közölte: hazai és külföldi szakértői vélemények alapján a kabinet újraértékeli a verespataki bányaberuházást. December végén Basescu jelentette ki: az utolsó szót az állambiztonsági ügyekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) mondja ki.

Bizonyára a politikusi kijelentésekre is alapozott Dragos Tanase, az RMGC vezérigazgatója, amikor a múlt év végén szűk körben a projekt "feltámadásáról" beszélt az alkalmazottaknak - írja a lap. Az ÚMSZ ugyanakkor emlékeztet: a bányatervet a román akadémia, mintegy 600 külföldi tudós, az ortodox egyház, több romániai magyar történelmi egyház, továbbá számos romániai és külföldi zöldszervezet is ellenzi. De a projekt előtt álló legfőbb akadály - írja -, hogy a cég még nem kapta meg az engedélyt a kormánytól a beruházás elindítására, egyes vélekedések szerint esélye sincs arra, hogy valaha is megkapja.

"A kanadaiak jogi zsákutcába kerültek" - fogalmazott a lapnak Korodi Attila volt környezetvédelmi miniszter, aki 2007 szeptemberében határozatlan időre felfüggesztette az aranykitermelés engedélyeztetési eljárását, mert a befektető által benyújtott terület- és városrendezési terveket a bíróságok jogerősen érvénytelennek nyilvánították. Korodí szerint az RMGC többé nem is folyamodhat új engedélyért ugyanarra a projektre. A politikus szerint a cég egyetlen reménye, hogy megnyeri azt a pert, amelyet ellene indított az engedélyeztetési eljárás felfüggesztése miatt. Korodi azonban a pert első fokon tavaly már megnyerte.

A volt miniszter igazat adott azoknak a civil szervezeteknek, amelyek az Európai Bizottsághoz akarnak panasszal fordulni, ha Verespatak ügye a CSAT elé kerül. "Uniós előírás, hogy környezetvédelmi kérdésekben csak szakhatóságok dönthetnek" - magyarázta. Szerinte azonban a CSAT annyiban kétségtelenül illetékes e kérdésben, hogy az RMGC-nek húsz százalékban a román állam is részvényese, s a cég a román állammal kötött - egyébként mindmáig titkos - szerződést az aranykitermelésről. Előfordulhat, hogy a román állam nagyobb részesedést kíván, ennek eldöntése valóban a CSAT hatáskörébe tartozik - mondta Korodi.

Szentesy Cecília, az RMGC szóvivője elmondta: a cégnek jelenleg 168 alkalmazottja van, ha a bánya megnyílik, 2300 alkalmazottra lesz szükség. Mint mondta, az RMGC eddig 400 millió dollárt költött a Verespatak-projektre - többek között a falu házainak felvásárlására és lakói elköltöztetésére -, a bánya megnyitásához pedig további 900 millió dollárra van szükség. A szóvivő leszögezte: a cég képes szavatolni, hogy a nagybányaihoz hasonló környezeti katasztrófa ne forduljon elő. Az erdélyi Krónika és több román napilap is jelezte: Borbély László környezetvédelmi miniszter tavasszal Verespatakra látogat, hogy a helyszínen tájékozódjék a 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kibányászását feltételező beruházás tervéről.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések