Strasbourgi sajtótájékoztatóján Joseph Daul, a néppártiak frakcióvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy míg Hillary Clinton amerikai külügyminiszter odarepült, "Európa nem volt jelen" a hatalmas nemzetközi segítségre szoruló, kétségbeejtő helyzetbe került karibi országban.
Ha az unió új külügyi vezetője nem a Labour párthoz, hanem az Európai Néppárthoz tartozna, akkor "elküldtük volna" Haitira - tette hozzá a francia Daul.
Szájer József, a néppárti frakció alelnöke azt mondta: megdöbbentette őt, hogy Ashton szabadságra ment ahelyett, hogy a helyszínre utazott volna.
A külügyi főképviselő a Strasbourgban ülésező Európai Parlament előtt úgy válaszolt, hogy ha azonnal odament volna, azzal csak helyet vesz el a mentést és segítségnyújtást végzőktől.
"Nem vagyok sem orvos, sem tűzoltó" - jegyezte meg. Hozzátette, hogy szoros kapcsolatban áll mind az amerikai külügyminiszterrel, mind az ENSZ-szel, igyekszik összehangolni a támogatást, és nem fényképeztetni kívánja magát. Közlése szerint azonban Karel De Gucht, az eddigi összetételű Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtással foglalkozó biztosa a közeli napokban Haitira utazik, hogy személyesen mérje fel a legsürgősebb teendőket.
Ashton a Lisszaboni Szerződés alapján nem csupán a tagállami kormányokat képviselő Tanácsnál tölti be az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselői tisztét, hanem egyúttal az EU "kormányában", az Európai Bizottságban is alelnöki poszt várományosa. Ebbéli minőségében neki is meg kellett jelennie meghallgatáson az EP illetékes szakbizottsága előtt. A meghallgatás előtt és utána is többen bírálták, mondván, nincs külpolitikai tapasztalata. Most azonban Joseph Daul leszögezte: Haitival kapcsolatos bírálatával nem ahhoz kívánt ürügyet szolgáltatni, hogy ismételten megkérdőjelezze Ashton alkalmasságát.