fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elhunyt Teller Ede
2003. szeptember 10., 07:54
Életének 95. évében elhunyt Teller Ede, a világhírű magyar származású amerikai atomfizikus. A tudóst a kaliforniai Stanfordban érte a halál. A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Elnöksége búcsúzik Teller Edétől.

KÖZLEMÉNY
Teller Ede elhunyta alkalmából

A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség megrendülve értesült a világhírű, "örök magyar", Teller Ede atomfizikus haláláról.
Teller Edében annak a fizikus generációnak az utolsó élő tagját tiszteltük, akik hírnevet szereztek a magyar tudománynak, akik hatalmassá, a tudás hatalmasává tették Magyarországot. Sajnos Kármán Tódor, Wigner Jenő, Szilárd Leó és Naumann János után Teller Ede is eltávozott közülünk.
Teller professzor úr a XX. századot volt hivatva megjeleníteni, de a borzalmas XX. század jobbik felét. Azt a felét, amely a diktatúrák, az ember kiszolgáltatottsága ellen lépett fel, legyen az náci vagy kommunista diktatúra. Nem véletlen, hogy arra volt legbüszkébb, hogy - ahogyan ő fogalmazott - segíthetett "a kommunizmus megdöntésében". Mindezt a tudománnyal szolgálva, emberi áldozatok nélkül.
Teller Ede az Egyesült Államokban élt, de magát mindig, mindenkor magyarnak vallotta. Büszke volt gyökereire, nemzete kultúrájára, nyelvére, himnuszára. Magyar ember bármikor fordulhatott hozzá, kérhette véleményét, segítségét a magyarság érdekében. Hosszú, göcsörtös bottal járt. A tudomány, a magyarság apostolaként. S tehette, mert a század történelme, s mi magunk is szegényebbek lettünk volna nélküle.
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség által vezetett polgári kormány a millennium esztendejében elsőként Teller Edét tüntette ki az újraalapított Corvin lánccal. Örülünk, hogy megtehettük.
Professzor Úr! Isten vele!

Budapest, 2003. szeptember 10.
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség
Elnöksége

***

Halálának hírét a kaliforniai Lawrence Livermore Laboratórium nevű nukleáris fegyverkutató intézet közölte, amelynek 1952-es megalapításában nagy szerepe volt a világhírű atomtudósnak, és amelynek Teller 1958 és 1960 között igazgatója volt.
A tudóst a hidrogénbomba atyjának is nevezték, a fegyver kifejlesztésében játszott fontos szerepéért. Kitüntették egyebek között az Albert Einstein és az Enrico Fermi díjjal, idén júliusban pedig George Bush elnöktől megkapta a legmagasabb amerikai polgári kitüntetést, az Elnöki Szabadság-érdemrendet is.
2001-ben elsőként kapta meg a Magyar Corvin-lánc kitüntetést, amelyet a legkiemelkedőbb tudományos-kulturális teljesítmények elismeréseként adományoznak. 2002-ben elvállalta a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) nemzetközi tanácsadó testületének tiszteletbeli elnöki tisztét.

MTI - fidesz.hu