fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
MSZP-s üveggyöngy-propaganda
2010. január 20., 11:11
Számos vád érte a Fidesz nyugdíjpolitikájának terveit, amelyet a szocialisták beépítettek gyűlöletkampányukba. Iván László, a Fidesz nyugdíjas tagozatának elnöke mára összehívta az érintett civil szervezeteket, hogy tisztázza, milyen lépéseket terveznek a jövőben, és hogyan enyhíthetik már az idén az idősek gondjait.

- Miről lesz szó a mai rendkívüli találkozón, ahová nyugdíjas civil szervezetek vezetőit és tagjait hívta?

- Szeretnénk tisztázni a napokban megjelent, ellentmondásos nyilatkozatokat a Fidesz-KDNP terveiről. Továbbá megvitatjuk azokat a - nyugdíjasokat érintő - célokat, amelyeket kormányra kerülésünk esetén valósítunk meg. Csütörtökre a Bajnai-kabinet Mesterházy Attila MSZP-s miniszterelnök-jelölt kérésére összehívta az Idősügyi Tanácsot. Ezen nyilván azt hangoztatják majd, hogy meg kell védeni a Fidesz törekvéseitől a nyugdíjasokat, mert hazugságaik szerint mi el akarjuk venni a havi juttatásukat és tönkre akarjuk tenni az életüket, így fel kell hívnunk a valós tényekre a figyelmet.

- A súlyos vádak alapját Varga Mihály nyilatkozata szolgáltatta, amelyben megemlítette a mára szitokszóvá vált svéd nyugdíjmodellt.

- Az alelnök ezt csak példaként említette, amelyet eltorzítottak a szocialisták. Az a céljuk, hogy az üveggyöngy-propagandájukkal és választási cumikkal megtévesszék az időseket. Mi nem alkalmazunk semmiféle modellt, nem kívánjuk csökkenteni a nyugdíjak összegét, és nem akarunk változtatni a nyugdíjkorhatárok jelenleg elfogadott szakaszolásán. Utóbbit illetően egyetlen változás az, hogy a nők számára biztosítjuk a 40 év munkaviszony utáni nyugdíjba vonulást.

- Aki így dönt, megkapja a nyugdíj teljes összegét?

- Természetesen, ellentétben a szocialisták állításaival.

- A férfiaknak miért nem ajánlják fel ezt a lehetőséget?

- A nemek közötti viszonyokat illetően hazánkban jelentős a nők hátránya. Az idősebb hölgyeknek a családjuk felé több gondoskodást kell adniuk. E családcentrikus politikával nyújtanánk segítséget számukra.

- Mire számíthatnak az idén a nyugdíjasok? Ha kormányra kerülnek is, a pozitív intézkedések hatása az év második felében válik érezhetővé.

- Egy szűk rétegüktől eltekintve megélhetési problémák várnak rájuk, amely a mélyszegénység felé sodorja őket. A szocialisták büszkesége volt 2003 és 2006 között a fokozatosan bevezetett 13. havi nyugdíj, amelyet 2008 végén megnyirbáltak, tavaly pedig megszüntettek. Az átlagos 80 ezer forintos nyugdíjnak csak a felét fizették ki, amely 80 milliárd forint veszteséget jelentett az időseknek.

- A Fidesz-KDNP visszaállítaná a 13. havi nyugdíjat?

- Ez attól függ, mekkora összeget hagynak a szocialisták az államkasszában, és milyenek a gazdasági mutatók mögötti valós adatok. Az MSZP azt ígérte, akkor adja vissza, ha a hazai bruttó termék - a GDP - eléri a 7,5 százalékot, amelyre nem sok esély van, hiszen a jelenlegi 3,9 százalékos növekedés jelentősen vissza fog esni, s a munkanélküliség tíz százalék fölé csúszik.

- A szocialisták viszont pótlásként bejelentették a nyugdíjprémiumot.

- Az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött nyugdíjasok csak akkor kaphatják meg a prémiumot, ha a GDP növekedése meghaladja a 3,5 százalékot, és teljesül a költségvetés hiánycélja. Ráadásul ez a gyakorlatban egyszeri tízezer forintot jelent, tehát meg sem közelíti a 13. havi nyugdíj összegét.

- Az átütemezett nyugdíjkorrekció sem hozhat pozitív eredményt?

- A nyugdíjkorrekciós törvényben eredetileg 2010-re ígért plusz nyugdíjemelést végleg elhagyták, így 540 ezer rokkantnyugdíjas embertől fejenként hatvanezer forintot vettek el, 32 milliárdot megtakarítva. Nem tudjuk, hová lett ez az összeg, és azt sem, hogy a tavaly ki nem fizetett korrekcióból nyert 23 milliárdot hova tüntette a szocialista kormány. Ráadásul infláció feletti nyugdíjemelésre csak három százalék feletti gazdasági növekedés esetén számíthatnak, ettől azonban nagyon messze vagyunk, hiszen 2009 első fél évében csaknem hétszázalékos gazdasági visszaesés történt.

- Melyek lennének a legfontosabb lépéseik, ha kormányra kerülnének?

- Olyan változásra van szükség, amely legalább a mindennapok biztonságát megadja. Kormányra kerülésünk esetén megőriznénk a nyugdíjak reálértékét, felülvizsgálnánk a nyugdíj melletti munkavégzés lehetőségeit, és azon családok számára, melyek környezetében idős ember él, emberségesebb adózást biztosítanánk. Nem ígérjük azt, hogy azonnal meg tudjuk változtatni a nyugdíjasok életét, de rövid távon belül meg tudjuk állítani a reálértékvesztést, és garantálni tudjuk, hogy a szükségleteknek megfelelően egy önkormányzati támogatási rendszerben megerősítjük az időseket ellátó szociális rendszert.

(Mizsei Bernadett, Magyar Nemzet)