fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Koppenhága tanulsága
2010. január 21., 12:20
Áder János európai parlamenti képviselő (Fidesz) szerint a klímatárgyalások jövőbeli sikerének záloga az egységes európai uniós álláspont kialakítása.

A néppárti képviselő az Európai Parlament plenáris ülésén tegnap késő délután elmondott beszédében a Koppenhágai Klímakonferencia értékelése kapcsán kijelentette, hogy a klímatárgyalások kudarcának egyik oka, az egységes európai álláspont hiánya volt. Emlékeztetett arra, hogy a tagállamok sem a kiotói időszakból fennmaradt kvótatöbblet átvitelének kérdésében, sem pedig a nemzetközi klímafinanszírozás tagállamok közötti tehermegosztásában nem voltak egységesek a múlt év decemberében zajló nemzetközi tárgyalások során.

A politikus ismételten hangsúlyozta, hogy közös uniós álláspont a jövőben is csak akkor alakítható ki, ha ragaszkodunk a Kiotói Jegyzőkönyv betűjéhez, a kiotói vállalásokhoz. Ennek értelmében meg kell őrizni azt a rendszert, amelyben a jól teljesítő újonnan csatlakozott tagállamok, köztük Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária, Szlovákia, Litvánia és Lettország a fontos nemzeti vagyonnak számító kiotói kvótákat 2012 után is értékesíthetik.

Áder János kitért arra is, hogy az új tagállamok már letették közös kompromisszumos javaslatukat a tárgyalóasztalra, mikor vállalták, hogy a fennmaradó kvótatöbbletet csak bizonyos mennyiségi korlátozások mellett, meghatározott ütemben fogják értékesíteni, az ebből befolyt pénzt pedig átlátható, jól működő zöldberuházásokra fordítják. Most az EU15-ön és az Európai Bizottságon a sor, hogy változtasson hozzáállásán.

A fideszes képviselő végezetül ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a régi tagállamok a csatlakozó új országok nagymértékű kibocsátás-csökkentése nélkül nem tudták volna teljesíteni a kiotói vállalásaikat, tehát nélkülünk az EU nem lehetne a klímaváltozás elleni küzdelem éllovasa.

Háttér: értékesíthető kiotói kibocsátási egységekkel (az ún. AAU-egységekkel) főként azok a közép-kelet-európai tagállamok rendelkeznek, amelyek korábban a Kiotói Jegyzőkönyvben vállaltaknak megfelelően visszafogták az üvegházhatású gázok kibocsátását, így a nemzetközi szerződés alapján lehetőségük van arra, hogy a megtakarított kvótáikat a 2012 utáni kötelezettségvállalási időszakra átvihessék.

(fidesz-eu.hu)