122 millió euró azonnali humanitárius segélyt szavazott meg a Miniszterek Tanácsa hétfői, rendkívüli ülésén Haiti megsegítésére. Az azonnali segélyen kívül az EU további 107 millió eurót szán újjáépítési munkálatora, közép- és hosszútávon pedig további 200 millióval segítheti a szigetország rekonstrukcióját. Az EU ezenkívül az ENSZ kérésére elrendelte kb. 150 rendőr és csendőr utaztatását is a karibi térségbe, akiknek a segítségnyújtás biztonságosabbá tétele lesz a feladata.
Az EU jelezte továbbá azt is, hogy a közeljövőben szándékában áll összehívni egy olyan nemzetközi konferenciát, ahol Haiti hosszú távú újjáépítési terveit vitatnák meg. Az EU nagyszabású újjáépítési terveit támogatná többek közt a Nemzetközi Valutaalap első embere, Dominique Strauss-Kahn is, aki úgy fogalmazott, Haiti újjáépítéséhez egy "új Marshall-tervre" van szükség.
A szigetországot eközben szerdán néhány másodpercre a múlt keddinél 30-szor gyengébb, 6,1-es utórengés rázta meg, a károk felmérése jelenleg is folyik.
Valóban hátsó szándéka lenne Washingtonnak?
Az Egyesült Államok közben, néhány ország rosszalló tekintete ellenére több, mint kétszeresére növelte katonái számát a szigetországban: az eddigi 5800 katonához nemrég kb. tízezer fő csatlakozott. A zúgolódások annak köszönhetőek, hogy a már eddig is túlsúlyban lévő amerikai katonák elsőbbséget élveznek a repülőtéri leszállásra, csapataik pedig átvették a súlyosan károsodott Port-au-Prince-i kikötő feletti irányítást is, hogy felmérjék a károkat és előkészítsék az újbóli megnyitásra, lehetőleg már ezen a héten.
Természetesen Hugo Chávez venezuelai (illetve Daniel Ortega nicaraguai) elnök azonnal felvetette, az USA valójában arra használja Haiti tragédiáját, hogy fegyveresen elfoglalja a karibi országot. Cornell Wilson tengerészgyalogos ezredes az USA nevében azonnal cáfolta Chávezék szavait, kijelentve, nem tervezik Haiti fegyveres "megszállását".
Már a szigeten van az ENSZ rendkívüli küldötteként Bill Clinton ex-elnök is, aki már tárgyalt René Préval haiti elnökkel, és nem meglepő módon megerősítette, hogy "a legfőbb probléma az infrastruktúra és a minisztériumok összeomlása miatt az elosztási rendszerrel van".