fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lazított az ENSZ a klímavállalási határidőn
2010. január 25., 12:50
Nem segíti az uniós klímavállalásokról vitázó tagállamokat a közös nevezőre jutásban az ENSZ klímaügyi főmegbízottjának múlt heti bejelentése, miszerint rugalmasan kell kezelni a tavaly decemberi Koppenhágai Megállapodásban rögzített határidőket.

Yvo de Boer arra hívta fel a figyelmet múlt szerdai sajtónyilatkozatában, hogy a több mint 190 ország közül, amelyek decemberben részt vettek az ENSZ klímaügyi keretegyezményének (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC) égisze alatt megrendezett koppenhágai konferencián, eddig alig több mint egy tucat jelezte, hogy a Koppenhágai Megállapodásban kijelölt január végi határidőre megküldi az ENSZ-nek a decemberi dokumentumot hivatalosan elfogadó nyilatkozatát. Szintén január vége a határidő a Koppenhágai Megállapodást "szentesítő" országok számára, hogy hivatalos formába öntsék a 2020-ig terjedő károsanyagkibocsátás-csökkentési vállalásaikat.

"Úgy tekintek a decemberi megállapodásra, mint egy "mozgó" dokumentumra, amely követi az azt aláíró országok döntését és intézkedéseit" - nyilatkozta de Boer a nemzetközi sajtónak. Hozzátette: a január vége szerinte egy rugalmas határidő, és az aláírással az országok nem vállalnak jogilag kötelező érvényű kibocsátás-csökkentést, csupán a jövőbeni terveikről nyilatkoznak.

De Boer szerint múlt hét végéig csak mintegy 20 ország írta alá az egyelőre bizonytalan jogi státuszú megállapodást. Az aláírók között szerepel India, Oroszország, Mexikó, Ausztrália és Norvégia.

Ismeretes, hogy a feszült viták után decemberben létrejött Koppenhágai Megállapodás kimondja: a fejlődő és fejlett országoknak január végéig tételes listát kell összeállítaniuk arról, hogy mekkora kibocsátás-csökkentést terveznek saját forrásból és támogatásokból, illetve milyen nemzeti regisztert kívánnak létesíteni a kibocsátásuk nyilvántartására, aminek alapján - figyelembe véve a konferencia részvevői által a jövőben kialakítandó szabályokat - kétévente tájékoztatnak az eredményekről.

A megállapodás szerint a kibocsátás-csökkentési vállalások mind a fejlődő, mind pedig a fejlett országok számára önkéntes alapon történnek (az EU mindvégig kötelező vállalásokért harcolt). A dokumentum azt is leszögezi, hogy a UNFCCC tagjainak 2010. január 31.-ig kell nyilatkozniuk az ENSZ-nek arról, hogy elfogadják-e a decemberi megállapodást, illetve hogy mekkora kibocsátás-csökkentést terveznek az országok 2020-ig.

(bruxinfo.hu)