Ameddig a szocialisták nem szabadulnak meg a nómenklatúrától, a társadalom erkölcsi szempontból rosszul ítéli meg őket. Ezzel az egyenes beszéddel élt Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke és a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnökhelyettese a HírTV-nek adott interjújában.
Szili a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium vezetőjére, Gyurcsány Ferencre utalt, akiről az utóbbi időben negatív hírek terjedhettek el. A magyar média kiderítette, hogy Gyurcsány, aki egykor a Kommunista Ifjúsági Szövetség tagja volt, 1994 óta egy balatoni állami üdülőt lízingel. Az ingatlant a lízingszerződés létrejöttekor 18,5 millió forintra értékelték, és évi 2,5 millió forintos részletfizetésben egyeztek meg.
Gyurcsány nemrég maga ismerte el, hogy az ingatlan mai értéke 70 és 80 millió forint közé esik (kereken 300 000 euró). A sportminiszter privatizációs üzletben elért magas profitja mellett az eset két más aspektusa váltott ki széles körű felháborodást.
Az egyik az a tény, hogy Gyurcsánytól az üdülőt a magyar állam bérelte vissza, mégpedig pontosan annyiért - 2,5 millió forintért -, amennyit neki kellett fizetnie az ingatlanért. A másik ok az, hogy az üzletet a magyar állam részéről Gyurcsánnyal Szilvásy György bonyolította le, aki 1994-ben a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára volt, majd szintén az üdülő tulajdonosa lett. Ugyanúgy mint Gyurcsány, korábban Szilvásy is KISZ-funkcionárius volt.
Az állami üdülő Gyurcsány által történt megszerzése egyenesen mintapéldája a 90-es évek elején történt magyarországi privatizációknak. A sportminiszter - aki ma az ország 50 leggazdagabb embere közé tartozik - az ügylet miatt annak az egykori szocialista nómenklatúrának szimbólumává vált, amely az 1989-es demokratikus rendszerváltás után régi kapcsolatai kihasználásával nagyon meggazdagodott. A kommunista rendszer sok káderének és funkcionáriusának sikerült a rendszerváltás után a kapitalista gazdaság befolyásos pozíciójába "átmentenie" magát.
Változatos kapcsolatrendszerük és "exkluzív" információik segítségével lassan a az ország gazdasági elitjévé nőtték ki magukat. Az egykori elvtársak informális hálózata a magyar gazdaság sok területén máig érintetlen.
Mindenekelőtt az egykori KISZ-funkcionáriusok kapcsolati hálózata tűnik fel, amely tulajdonképpen egy hatalmas érdekközösség. Ennek példája a két ex-elvtárs, Gyurcsány és Szilvásy összjátéka. Az ingatlanügylet felfedése nem csak az MSZP vezetésére törő sportminiszter Gyurcsány politikai hírén ejtett csorbát - általa a párt is hitelét vesztette. Annak ellenére, hogy megállapították: az állami üdülő megszerzése jogilag rendben van, a szocialistáknak okozott kár tetemes.
Die Presse, Peter Bognár, 2003. szeptember 9.