fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Százezren indulunk
2010. január 27., 15:47
Akkor lesz mód az összes fontos döntés meghozatalára és a törvényeket megszegő politikusok elszámoltatására, ha mindenki, aki ezt szeretné, egy irányba szavaz, és ezekhez a lépésekhez megkapjuk a szükséges felhatalmazást - mondta a Demokratának Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója.

- Április 11-én és 25-én választunk. Sólyom László bejelentése senkit sem lepett meg, az MSZP már el is kezdte a hadjáratot: több mint egy hete azzal kampányol, hogy a Fidesz elveszi a pénzt a nyugdíjasoktól.

- Az MSZP-sek csak azt teszik, amit már megszoktunk tőlük: "hazudnak reggel, éjjel meg este". Költségvetési adatokat hamisítottak 2006-ban és most is, hazudtak már huszonhárommillió románról, most százezer kínairól, megígérték, hogy nem lesz vizitdíj és tandíj, aztán pedig bevezették. Gyurcsány Ferenc a könyvében már megírta a módszereket, és most is nyilvánvalóan ő mozgatja a szálakat Szigetvári Viktor kampányfőnökön keresztül; legalábbis az eszközök kísértetiesen hasonlóak. Csakhogy változnak az idők: az elmúlt nyolc év hatására egyre többen jönnek rá, hogy az MSZP és a hazugság közé egyenlőségjelet lehet tenni. Szinte havonta jelentkeztek újabb programokkal, de a nagy szavakból láthatjuk, mi lett. Ebből kifolyólag egyre többen vannak azok is, akik rossz szemmel nézik, hogy pont az MSZP vádolja a Fideszt hamis ígéretekkel.

- Feltehetően lesz még néhány vád. Milyen válaszokkal készülnek?

- A módszer egyszerű: nekünk mindig igazat kell mondanunk. Az MSZP-ről és magunkról is. El kell mondani, hogy a szocialista kormányzat elmúlt nyolc évében hány ígéretüket nem tartotta be, milyen riasztó méreteket ölt a munkanélküliség, hová juttatták az oktatási rendszert és az egészségügyet, mekkorára nőtt az államadósság, és a sor napestig folytatható. Arról kell beszélnünk, amit nap mint nap mindannyian látunk, a bőrünkön érzünk. Ami pedig minket illet, mi ezentúl is csak olyan ígéreteket teszünk, amelyeket kormányra kerülve meg tudunk tartani.

- Nem csupán balról jönnek a támadások, hanem jobbról is. Vona Gábor a Jobbik kampánynyitóján a Fideszt zsidó kötődéssel vádolva azt kérdezte: a narancs nem jaffa-e?

- A hír megdöbbentő és felháborító. Kérdezem én, ezek az emberek nem itt éltek 1998 és 2002 között? Senkiben nem lehet kétség afelől, hogy abban az időszakban igazán jó volt magyarnak lenni. A kormányzat szívén viselte a határon túl élő magyarság sorsát. Nem volt kérdés, hogy a kormány támogatja a földből élőket, mert az volt a cél, hogy a magyar termőföld magyar kézben maradhasson. Az Orbán-kormány alatt folyamatosan csökkent a munkanélküliség és az államadósság. Évről évre nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke és négy év alatt több mint duplájára emelkedett a minimálbér. Az akkori tapasztalatok és az elmúlt nyolc év tapasztalatainak tükrében a vak is láthatja, mekkora különbség van a két párt kormányzóképessége és céljai között. Azt is hallom, hogy nem vagyunk elég kemények a szocialista kormánnyal szemben. Ez nem igaz, hiszen éles kritikával illetjük az MSZP-t. Másrészt pedig, aki a Jobbikhoz hasonló mondatokat várna tőlünk, jó, ha tisztában van azzal, hogy Magyarországon tettekkel lehet eredményt elérni. Úgyhogy amellett, hogy sok tekintetben más utat látunk helyesnek, mint a Jobbik, és más a stílusunk is, gyakorlati érvek is szólnak az ellen, hogy hasonló kommunikációt folytassunk, mint ők. Mi a választók többségének bizalmát szeretnénk elnyerni. Az a történelmi felelősségünk, hogy meglegyen a hatékony kormányzáshoz, és ezzel együtt a változáshoz szükséges többségünk az Országgyűlésben.

- A Jobbik szerint a Fidesznek nincs programja...

- Pedig van. Teljesen világos, mit akar a Fidesz, hiszen most sem mondunk mást, mint amit egy, két vagy öt évvel ezelőtt. Kisebb parlamentet, kisebb és hatékonyabb önkormányzatokat szeretnénk. Radikális adócsökkentést kívánunk végrehajtani, tíz év alatt egymillió munkahelyet teremteni, visszaállítani a családtámogatási rendszert, támogatni a kis- és középvállalkozásokat, a gazdákat, meg akarjuk védeni a nyugdíjak reálértékét és erős rendőrséget szeretnénk. Láthattuk, hogy sokszor a szép papírra leírt hangzatos jelszavak nem érnek semmit, mi azonban, amit évek óta ígérünk, azt meg is fogjuk tenni, ha erre felhatalmazást kapunk.

- Egyébként milyen kampányra készülnek?

- A sikeres időközi választások, a szociális népszavazás és az európai parlamenti választás előtt is hasonló volt a menetrend: rövid kampányidőszakot tervezünk. A személyes megkereséseket, az állampolgárokkal való konzultációt helyezzük a középpontba, hiszen így tudunk rövid, olcsó, de intenzív kampányt folytatni. A mostani, bevezető időszakban ehhez a munkához keresünk segítőket, ezért kérek mindenkit, aki szeretne dolgozni, jelentkezzen a lakóhelye szerinti irodánkban.

- Nem lesznek így lemaradásban az MSZP-vel szemben? A szocialisták jelöltjeinek plakátjai már kikerültek az utcákra.

- Valóban, a plakátok már azt megelőzően megjelentek az utcákon, hogy a köztársasági elnök bejelentette volna az időpontot. Magam is láttam Mesterházy Attilát mosolyogni Kovács László és Horváth Csaba között, s az egyéni jelöltek plakátjai is kikerültek már. Persze csak ott, ahol sikerült megtalálniuk, ki indul a szocialisták színeiben, hiszen beszélgetésünk időpontjában például Székesfehérváron, Kisvárdán, Kapuváron és Lendvai Ildikó korábbi, budapesti körzetében nem született még döntés a jelölt személyéről. Pont akkora káosz van a pártban is, mint a kormányzásban. Az MSZP stratégiája érthető, hiszen ők nehezen találnak aktivistát, ezt pedig pénzzel, fizetett hirdetésekkel, plakátokkal igyekeznek ellensúlyozni. Meggyőződésem azonban, hogy már a pénz sem segít rajtuk. Így volt ez a pécsi időközi választásnál is, amikor Szili Katalin, az MSZP jelöltje csak az utolsó napon annyi pénzt költött el, mint amennyit mi az egész kampány során. De mondhatnám Csepelt is: ott a szocialisták ötmillió forintot költöttek az időközi választásra, mi 136 ezer forintot. És mégis nyertünk! Azt gondolom ugyanis, az elmúlt nyolc év számtalan rossz döntését, botrányát nem lehet reklámokkal semmissé tenni. Ez kiderült például az EP-választáson, vagy a pécsi, a csepeli, a komlói és a dombóvári időközi választáson is.

- Két hete segítőket toboroznak, hogy a lehető legtöbb választót felkereshessék. Hány aktivistára van szükség a 176 választási körzetben?

- Körülbelül százezerre. Ez nagyon nagy szám, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy rengetegen érzik úgy: most itt az idő arra, hogy változtassunk. Már az EP-választások előtt is harmincezren segítettek nekünk, és mindenki számára világos, hogy április 11-én még nagyobb a tét. Százezren indulunk a kampányban, dolgozni a győzelemért.

- A közelmúltban azt nyilatkozta, a Fidesz akár az összes egyéni körzetet megnyerheti. Erre tényleg lát reményt?

- Történelmi esélye nyílt erre a Fidesznek, a kérdés csupán annyi, hogy tudunk-e ezzel élni. Persze ehhez sok minden kell. Először is, mindenkinek el kell mondanunk, hogy aki változást akar, az nem maradhat otthon a választás napján. És minél többen mennek el, annál nagyobb lesz a változás. Én 2002-ben, egyszerű vállalkozóként azt gondoltam: a polgári kormány idején jól mentek a dolgok, ezt az emberek úgyis honorálni fogják, és nem mentem el szavazni. Úgy gondoltam, a többiek voksa elég a Fidesz győzelméhez. Tévedtem, sok ezren voltunk ezzel így az országban, és azóta nem nyugszik a lelkiismeretem. Nem kis részben ennek is volt köszönhető, hogy a 2002-es választás után aktívan elkezdtem dolgozni azért, hogy ilyen még egyszer ne történhessen. Kényelemből, túlzott magabiztosságból senki nem maradhat otthon! El kell mondanunk mindenkinek azt is, hogy nem megoldás, ha megosztják az egyéni és listás szavazataikat. Akkor lesz mód az összes fontos döntés meghozatalára és a törvényeket megszegő politikusok elszámoltatására, ha mindenki, aki ezt szeretné, egy irányba szavaz, és ezekhez a lépésekhez megkapjuk a szükséges felhatalmazást. Érezzük a lehetőséget és ezzel együtt a felelősséget is. Soha nem volt még példa arra, hogy egy párt ilyen eséllyel kezdhesse el a választási kampányt. Ha pedig megkapjuk ezt a bizalmat, akkor meg is fogjuk azt szolgálni.

(Bándy Péter, Demokrata)