A nemzetközi zöldszervezet az Arktisz élővilágának védelméről szóló nemzetközi szerződés kidolgozását szorgalmazza az Antarktiszt védő 1991-es egyezmény mintájára.
A Greenpeace a területen megtiltaná a fosszilis üzemanyagok és ásványok kiaknázását, a kereskedelmi halászatot és a tengeri szállítást, nem korlátozná azonban a helyi közösségek által folytatott hagyományos halászatot, fóka- és bálnavadászatot.
"Rövid távon elképzelhető, hogy gazdasági fellendülés következne be, és új munkahelyek jönnének létre. Eközben azonban nincs garancia arra, hogy nem pusztul el az ökoszisztéma, s ezen keresztül nem károsul a társadalom is" - mondta az Arktisz ipari kiaknázásáról Mads Flarup Christensen, a Greenpeace északi területekkel foglalkozó ügyvezető igazgatója a norvégiai Tromsóban kedden.
Az Amerikai Földtani Intézet (USGS) adatai szerint az Északi-sarkvidék 90 milliárd hordó olajat rejthet, és a világ földgáztartalékának mintegy 30 százaléka is az Arktisz alatt rejtőzik. E fosszilis erőforrások kiaknázását a jégborítás olvadása ráadásul még könnyebbé is teszi.
"A probléma az, hogy már túl vagyunk a billenési ponton a jég olvadása és az óceán vizének savasodása terén, így már az üvegházgázok kibocsátásának jelentős csökkentése sem akadályozhatná meg a Jeges-tenger élővilágának súlyos károsodását ... Annyit azonban tehetünk, hogy nem terheljük tovább a terület ökoszisztémáját" - hangsúlyozta Mads Flarup Christensen.