fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Február 10-én hivatalba léphet az új Európai Bizottság
2010. január 28., 18:48
Ha február 9-én az Európai Parlament megszavazza az új összetételű Európai Bizottságot, akkor a testület már másnap hivatalba léphet, és így biztosítani lehet, hogy a 11-i EU-csúcstalálkozó idején már működik az unió legfőbb végrehajtó intézménye - olvasható az Európai Parlament honlapján közölt tájékoztatásban.

A leköszönő Bizottság tavaly november eleje óta mandátum nélkül, ügyvezető jelleggel látja el feladatát, vagyis hónapok óta nem áll elő politikai kezdeményezéssel, pusztán "intézi a folyamatban levő ügyeket".

Az új Bizottság megalakítását sokáig az EU intézményrendszerét megreformáló Lisszaboni Szerződés ratifikációjának elhúzódása hátráltatta. A szerződés végül tavaly december elsején hatályba lépett, és José Manuel Barroso, a Bizottság régi-új elnöke hozzákezdhetett a tagországok biztosjelöltjei között a tárcák elosztásához.

Január 11-én végre megkezdődött a biztosjelöltek meghallgatása az Európai Parlament illetékes szakbizottságaiban. Úgy tervezték, hogy a parlament január 26-án szavaz az új Európai Bizottságról, és az február elsejével lép hivatalba. A bolgár biztosjelölt azonban "elbukott a vizsgán", helyette új személyt kellett jelölnie Szófiának.

Az új bolgár jelöltet, Krisztalina Georgievát, a Világbank alelnökét február 3-án, szerdán hallgatja meg az a parlamenti szakbizottság, amely a humanitárius segítségnyújtási tárca ügyeiben illetékes. Ha a meghallgatás sikeres lesz - és az EU-ban mindenki abból indul ki, hogy ez a három órás ülés eleve sikerre ítéltetett -, akkor 9-én Strasbourgban a parlament megszavazhatja a Bizottságot.

Az idő azért is sürget, mert 11-én már csúcstalálkozóra gyűlnek össze Brüsszelben a tagállamok állam-, illetve kormányfői. A téma a gazdasági válság leküzdése, az éghajlatvédelem, valamint Haiti megsegítése lesz. A Bizottság hivatalaiban már előkészítették azokat a papírokat, amelyeket a Bizottság a csúcsvezetők elé terjeszthet, de az ilyen előterjesztések már túlmennek a "folyamatban levő ügyek intézésén", és teljes felhatalmazású Európai Bizottságot feltételeznek.

(MTI)