FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Kína a fatermékpiacok globális szereplője
|
|
Az elmúlt tíz évben a világ fatermék piacán Kína szerény résztvevőből a feldolgozott fatermékek egyik vezető exportőrévé vált. Mind Európa, mind Észak-Amerika egyik legjelentősebb kereskedelmi partnere lett. |
|
Létrehozva: 2010. február 2., 10:22 | Utoljára frissítve: 2010. február 2., 10:25 |
Ez a megállapítás az UNECE és a FAO közös kiadványában olvasható, amely a kínai erdészeti termékpiac jelentősége az UNECE régióban témában látott napvilágot (unece.org). 2008-ban az erdészeti/faipari ágazat a teljes kínai GDP mintegy 4,8 százalékát adta. Az ország területét 195,5 millió hektáron borítja erdő, ebből 119,7 a természetes állomány. Ezzel Kína a világ legnagyobb erdőségeit tekintve az ötödik helyen áll. Ha azonban azt vizsgáljuk, hogy az ország területének hány százalékát borítja erdő, akkor csak 20,4 százalékról beszélhetünk, ami viszont világviszonylatban csupán a 139. helyre elegendő. Az erdők egyenlőtlenül oszlanak meg az ország területén, főleg észak-keleten és dél-keleten találhatók, ugyanakkor nagy kiterjedésű területeken szinte egyáltalán nincs erdő.
A 2001 óta zajló, intenzív fásítási, erdőtelepítési programok ellenére, a faipar ellátása tekintetében az ország nyersanyag iránti igénye messze meghaladja Kína saját erdeinek kapacitását. Így vált az ország a világ harmadik legnagyobb faimportőrévé. Bevitele a világimport 9 százalékát teszi ki. Ennek a mennyiségnek a 60 százaléka az UNECE országokból származik.
Kína jelentős exportőr is, a világ fatermék exportjának mintegy 8 százalékát adja, ezzel az ötödik helyre kerülve a ranglistán. Kína a világ legnagyobb bútorexportőre.
Az UNECE régió jelenti a kínai export közel 60 százalékát, ami főként Európára és Észak-Amerikára összpontosul.
Kína, mint jelentős szereplő megjelenése az erdészeti/faipari ágazatban, az UNECE régió számos országának jelent fontos export lehetőséget, de fokozott versenyt jelent az UNECE fatermékgyártói, különösképpen a bútorgyártók számára is.
A tanulmány szerint az elkövetkező években Kína fokozza saját erdeiben a fakitermelést, de továbbra is komolyan függ az importált faanyagtól. Ahogy a kínai jólét növekszik, az ország saját fatermékeinek fogyasztása is rohamosan nő majd. Kína befolyása a világ fatermék piacaira továbbra is erőteljes marad.