A bukaresti napilap bírálja Emil Boc kormányát, amiért programjába bevette ennek a beruházásnak a támogatását. Az írás szerzője szerint a ciántechnológiával folytatandó kitermelés valóságos ökológiai időzített bomba, merénylet az ország történelmi és kulturális öröksége ellen, arról nem is beszélve, hogy az állam számára rendkívül rossz üzlet is.
A cikk csak utalást tesz a majdan létrehozandó derítőmedencére, amely a szerző szerint ökológiai katasztrófával fenyegethet. Arra viszont külön felhívja a figyelmet, hogy az arannyal együtt nagy mennyiségű, mérgező nehézfém is a felszínre kerül, amely ott marad, és még akkor is ott lesz, amikor a beruházók már elköltötték az aranyból származó összes bevételüket. Mit nyer a román állam e veszteségekért cserébe? - teszi fel a kérdést a szerző. Emlékeztet, hogy a beruházást tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) 4 milliárd dollárnyi kitermelt értéket, munkahelyeket ígér, ezen kívül a környék tartós fejlődését is előrevetíti. A cég ugyanakkor nem hajlandó nyilvánosságra hozni az állammal kötött szerződés pontos részleteit, sőt, azokat titkosították - hívja fel a figyelmet a lap, amely a Román Akadémiára hivatkozva tudni véli, hogy a román állam mindössze 2 százalékban részesedik majd a kitermelt arany értékéből.
A cikk cáfolja a munkahelyteremtéssel kapcsolatos előnyöket is. Emlékeztet, hogy az RMGC 1600 új munkahelyet ígér, de erre a létszámra csak a bánya kiépítése idején lesz szükség, a kitermelés idején már csak 600 ember számára biztosít munkát. Ami pedig a "tartós fejlődés" kilátásait illeti, a lap megállapítja, hogy az aranykitermelés időszakának vége után, azaz 17-20 év múlva a helyi lakosok mindenfajta bevételi forrás nélkül maradnak. Legfeljebb "falusi turizmust" szervezhetnek egy ciános medence tövében azoknak a turistáknak, akik imádják az atomcsapás utáni tájakat - állapítja meg a cikk szerzője. A román állam gazdasági nyeresége tehát elenyésző a projekt várható káros következményeihez képest - olvasható a lapban, amely felteszi a kérdést, minek tulajdonítható akkor a konok ragaszkodás ehhez a "képtelen kalandhoz". "A válasz egyszerű: az állam veszít ugyan az üzleten, de az állam számos embere nyer rajta" - írja a lap.