FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Kövér: megtisztítjuk a politikát
Véget ér az a nem is húsz, hanem 1948-tól számolva több mint hatvanéves korszak, amikor az esetek nagyobb részében semmilyen következménye nem volt a politikával összekapcsolódó bűncselekményeknek - mondta a Demokratának Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke.
Létrehozva: 2010. február 4., 08:08 | Utoljára frissítve: 2010. február 4., 08:10

- Egy nemrég nyilvánosságra került közvélemény-kutatás szerint a Fidesz akár 267 mandátumot is szerezhet áprilisban, ami kilenccel több, mint a kétharmados többség. Reálisnak tartja ezt az előrejelzést?

- Ilyen pontossággal szerintem nem lehet megjósolni a mandátumszámokat. Az azonban bizonyos, hogy a 176 választókerületből egy sincs olyan, ahol a Fidesz esélytelen lenne. Az EP-választáson voltak olyan körzetek, ahol kétszer annyi szavazatot kaptunk, mint az ellenfeleink összesen, jó néhány hely volt, ahol több voksot kaptunk, mint a második és harmadik helyen végzett MSZP és Jobbik együttvéve, de még az úgymond rosszabb körzetekben is magabiztos volt az előnyünk. Persze az európai parlamenti és az országgyűlési választás tétje és ebből kifolyólag a választók várható részvétele is más, ám az kijelenthető: mindenhol van esélyünk a győzelemre, ha azok, akik változást akarnak és ennek végrehajtására minket tartanak a legalkalmasabbnak, elmennek szavazni. Nem látom előjelét és okát annak, hogy gyökeresen megváltozzon a közhangulat és emiatt megváltozzanak az esélyek is.

- Tehát a kétharmad a cél?

- Hogy ezt sikerül-e elérni, több tényező is befolyásolhatja, de a jelek arra mutatnak, hogy nagyobb felhatalmazással, magabiztosabb parlamenti többséggel rendelkezik majd a következő kormány, mint ami az elmúlt húsz évben megszokott volt. Ehhez persze sok munkára van szükség, de a receptet tudjuk. A Fidesz erőssége ma a szervezettsége és a társadalmi kapcsolatrendszere. 2002 után nagyon sokan kapcsolódtak be a közös munkába, önként jelentkeznek, hogy segíthessenek, és az elmúlt választások tapasztalatai azt mutatják, mindenki pontosan tudja is, mi a feladata. Aktivistáink munkája lehet a sikerünk alapja. Amiben nyolc évvel ezelőtt az egyik leggyengébbek voltunk, ma egyértelműen mi vagyunk a legerősebbek.

- A választási kampányokhoz hozzátartoznak a politikai ellenfelek lejáratására nyilvánosságra hozott történetek. Múlt héten előbb a Jobbikhoz köthető Barikád, majd erre a cikkre hivatkozva a Népszabadság írta meg, hogy az ön egyik lakossági fórumán vita volt a szervezők és a helyszínen megjelent jobbikosok között. Mi történt?

- A beszélgetést Tiszaújvárosban rendezték, ez a minket segítő aktivisták számára szervezett zártkörű fórum volt. A gárdaegyenruhába öltözött jobbikosok hívatlanul érkeztek a helyszínre, s bár a szervezők udvariasan megkérték őket, hogy távozzanak, erre nem voltak hajlandóak. Úgyhogy, mivel a terembe nem fértek be, jó másfél órát ácsorogtak a nyitott ajtóknál, az előtérben. Hogy finoman fogalmazzak, ezt rendkívül nagy modortalanságnak tartom, nem sokban különbözik attól, mintha valaki meghívás nélkül betoppan valakinek a portájára, és úgy gondolja, hogy ott jól érezheti magát. Az pedig még furcsább, hogy ezek után engem próbálnak bűnbaknak beállítani...

- Ilyen kampányra számít a Jobbiktól?

- A Jobbik és az MSZP között egy látens munkamegosztás kezd kibontakozni: sok vádat, amely a baloldalról hiteltelen lenne, az úgynevezett radikális jobboldaltól kapunk meg. Furcsa, hogy ha megnézzük a Jobbikhoz köthető médiumokat, például a Barikádot és a kurucinfót, akkor jóformán többet foglalkoznak a Fidesszel és az általuk fideszesnek elkönyvelt sajtóorgánumokkal, mint az országot ilyen helyzetbe juttató kormányoldallal. És akkor a stílusról még nem is beszéltünk.

- Az elmúlt hónapokban sorra robbantak ki olyan korrupciós botrányok, amelyekben
szocialista politikusok is érintettek voltak. A legújabb hír, hogy a BKV kapcsán Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes is gyanúba keveredett. A kormányváltás után felgyorsulhat ez a folyamat?


- A BKV azért szemléletes példa, mert a cég megmutatja a szocialisták által kiépített rendszer romlottságát. Itt ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy nem egy-egy egyedi korrupciós ügyről van szó, hanem a pénzek kifolyatása szerves részévé vált a mindennapi működésnek. Míg mondjuk a kőröshegyi völgyhídnál és a négyes metrónál milliárdos, tízmilliárdos felesleges pénzkidobásról beszélünk, a BKV-nál azt tapasztalhattuk, hogy rendkívül sok résen, és még az alsóbb szinteken is folytak ki pénzek. És amíg a milliárdos összegek egy átlagember, de még egy átlagos képviselő számára is felfoghatatlanok, hiszen az emberek többsége egész életében nem keresi meg az ilyen pénzek töredékét sem, a tízmilliós végkielégítések és egyéb juttatások értéke már kézzelfogható mindenki számára. Az ilyen összegeknél sokan belegondolnak, hogy ha ők egyszer ennyi pénzt kapnának, akkor ki tudnák fizetni a lakáskölcsönüket, vagy mondjuk egy saját lakással tudnák útjára bocsátani a felnövő gyermeküket.

- Készülnek arra külön, hogy megpróbálják felgöngyölíteni a korrupciós ügyek szálait?

- Nap mint nap érzem, hogy az emberek igénylik, de mondhatom úgy is, hogy követelik a majdani elszámoltatást. Készülünk erre, de szeretném jelezni, hogy ennek semmiképpen sem szabad a politikai leszámolás látszatát keltenie. Ugyanakkor annak is világossá kell válnia, hogy véget ér az a nem is húsz, hanem 1948-tól számolva több mint hatvanéves korszak, amikor az esetek nagyobb részében semmilyen következménye nem volt a politikával összekapcsolódó bűncselekményeknek. A jogállami kereteket maximálisan betartva szeretnénk megtisztítani a politikát. Nyilván lesznek olyan ügyek, amelyek addigra elévülnek, s olyan esetek is, ahol bár erkölcsileg kifogásolható ügyletek történtek, de a hatályos törvények szerint nem lehet megbüntetni a tetteseket. Azt azonban megígérhetem: a polgári kormány minden eszközzel támogatni fogja az igazságszolgáltatást abban, hogy ahol bizonyíthatóan bűncselekmény történt és az elkövető büntethető, az illető meg is kapja jogszabályok szerint neki járó büntetését.

- Milyen eredményekkel lenne elégedett 2010 végére?

- A következő kormány rendkívül nehéz örökséggel kezdi meg a munkát. Az egészségügytől a vasúti közlekedésen át a BKV-ig tapasztalhatjuk, hogy számos fontos terület az összeomlás szélén áll. Az ország súlyosan eladósodott, a költségvetést ráadásul tízmilliárdos kötelezettségvállalásokkal és tavalyról áttolt kifizetésekkel terhelték meg. És még hány olyan rejtett akna lehet, amelyről egyelőre legfeljebb sejtésünk van... Egyfelől tiszta, átlátható viszonyokat kell teremteni, el kell zárni a magánzsebekbe vezetett pénzcsapokat, ezzel párhuzamosan segíteni kell a mélyszegénységben élőkön, a kis- és középvállalkozásokon, a gazdákon, be kell indítani a gazdaság motorjait. Persze, ezenkívül nem szabad megfeledkeznünk olyan fontos területekről sem, mint a közbiztonság megszilárdítása, vagy a családok támogatása. Fél-egy év alatt nem lehet csodát tenni, legfeljebb el lehet indulni az úton. De abban mindenki biztos lehet, hogy elindulunk, és világossá válik majd a kételkedők számára is, hogy mi a különbség a Fidesz és a szocialisták által vezetett kormány között.