fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
17 ­évesen halt mártírhalált
2010. február 4., 17:18
Halálának 41. évfordulóján a Rákospalotai temetőben lévő sírjánál több százan emlékeztek Bauer Sándorra, aki 1969. január 20-án - a kommunista önkény elleni tiltakozásul - a Nemzeti Múzeum kertjében benzinnel leöntötte, majd felgyújtotta magát.

A 17 éves ipari tanuló, Bauer Sándor a cseh Jan Palachhoz hasonlóan a tűzhalált választotta, hogy a szovjet megszállás ellen így tiltkakozzon. Miközben teste lángolt, két kis nemzeti­színű zászlót lobogtatott. Két-háromszáz ember gyűlt össze körülötte a Múzeumkertben, egy orvostanhallgató, Bihari Sándor próbálta megmenteni az életét. Harmadfokú égési sérülésekkel szállították be a Központi Honvéd Kórház égési osztályára, majd két nappal később előzetes letartóztatásba vették a kórházi ágyán. Bauer Sándor január 23-án hunyt el.

Búcsúlevelében osztálytársának, Szilágyi Jánosnak ezeket a sorokat írta: "...Azt üzenem, eszme nélkül nem él, csak létezik az ember... Tűzhalált halok, akár csak az a csehszlovák fiatal, aki 19-én gyújtotta fel magát, így tiltakozva az orosz megszállás ellen.

Szüleinek is hagyott egy búcsúlevelet: "...szeretnék élni, de most szénné égett holt testemre van szüksége a nemzetnek.

A rákospalotai megemlékezést a Fidelitas XV. kerületi csoportja szervezte, a házigazdája László Tamás parlamenti képviselő és Wintermantel Zsolt fővárosi képviselő volt, akik egyben a Fidesz képviselőjelöltjei is az áprilisi választásokon. A megemlékezésen Pesty László filmrendező és producer a történéseken túl ismertette, hogy a hazai elnyomó rendszer sikerrel tett meg mindent a hősi tett elhallgatására, miközben Jan Palach temetésén mintegy nyolcszázezer ember demonstrált a szovjet megszállás ellen.

- Ma már nem kell a fiataloknak életüket áldozniuk a demokráciáért, elég, ha élnek jogukkal, és elmennek szavazni - hangsúlyozta a sírnál Ágh Péter, a Fidelitas országos elnöke.

A megemlékezésen bejelentették, hogy Goró Oszkár, a Fidesz XV. kerületi képviselője határozati javaslatban kezdeményezte, hogy a MÁV-telepi Testvériség teret nevezzék át, és ezentúl Bauer Sándor nevét viselje.

(Helyi Téma)