A Nagy-Britanniával kialakított "különleges viszony", valamint a közép-európai szövetségesekhez fűződő szoros kapcsolatok továbbra is fontosak Amerika biztonságához, de az újság szerint ezek "az EU-tól függetlenül is ápolhatók".
Ugyan kinek van szüksége Washingtonban csúcsértekezletekre az öreg kontinenssel? - kérdezte epésen a konzervatív lap, amely egyenesen európai Bush-nosztalgiát emleget.
A The Wall Street Journal szerint José Luis Rodríguez Zapatero, az EU soros elnökségét betöltő Spanyolország kormányfője nemcsak meglepődött, hanem zavarba jött, sőt, sértve érezte magát amiatt, hogy Obama lemondta a spanyol utat.
Az újság szerint Európa újabb diplomáciai lekezeléseként értelmezhető, hogy a Fehér Ház egy újságnak kiszivárogtatva hozta hétfőn nyilvánosságra Obama szándékát. "A Fehér Házban vagy a külügyminisztériumban ügyesebben is megoldhatták volna a kérdést, minthogy egy lapnak kiszivárogtatják" - írta az újság.
Mint az utóbbi napokban kiderült, lesújtónak és durva arculcsapásnak tartják az EU-ban, hogy Obama visszautasította részvételét az amerikai és európai vezetők találkozóján. Nagyon valószínű, hogy emiatt a második félévre halasztják az Európai Unió és az Egyesült Államok idei csúcstalálkozóját.
Elemzők rámutattak: bár hivatalosan időegyeztetési problémák gátolják a májusi csúcstalálkozó megtartását, voltaképpen kezd egyre inkább egyértelművé válni: Obama immár nem az európaiakat részesíti előnyben külpolitikai irányvonala főcsapásának meghatározásakor, hanem az ázsiai és a csendes-óceáni országokkal való kapcsolatépítésre helyezi a fő hangsúlyt.
A The Wall Street Journal feltette a kérdést: Obama döntése kapcsán vajon megértik-e az európaiak a célzást?
Az újság szerint Európa ledegradálása a Fehér Ház racionális kalkulációjának eredménye. Washingtonnak ugyanis az számít, hogy a világ feltörekvő hatalmai nem Európában vannak, Brazíliára, Kínára, Indiára és az ázsiai-csendes-óceáni régió egyéb országaira kell figyelni.
Az öreg kontinensen - amely a bolondulásig odavolt Obama elnökké választásakor - fájdalmas kijózanodás kíséri a történtek tudomásul vételét. Európa ugyanis az első olyan modern amerikai elnököt ünnepelte Obamában, aki a várakozások szerint Amerikával egyenlő partnerként akart tekinteni Európára a világ irányításában.
Európa hamarosan rájöhet, hogy talán Obama elődje, George W. Bush volt az utolsó olyan transzatlantista elnök, aki fontosnak tartotta a barátság ápolását az európai vezetőkkel, az öreg kontinenst előbbre sorolta a többi földrésznél, és minden európai csúcstalálkozóra elutazott. "Senki nem mondhatja, hogy a történelemben kevés az irónia" - zárta cikkét a The Wall Street Journal.
Cikk: | Elmarad az EU és a USA csúcstalálkozója |