fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szorul a hurok
2003. szeptember 12., 17:38
"Nincs az, aki megállít az igazság kiderítésében." Ezt a kissé félreficamodott mondatot kemény, határozott kijelentésnek szánta Medgyessy Péter. Úgy gondolta, ezzel teheti félreérthetetlenné az igazság melletti elkötelezettségét. Aki azonban kicsit is járatos a klasszikus irodalomban, visszaidézheti egy ókori mítosz, majd tragédia hősét is. Ám mielőtt megirigyelnénk e képzettársításért Medgyessy Pétert, emlékeztetnék rá, hogy Oidipusz király - akiről szó van - tragikus bűnéért úgy volt kénytelen lakolni, hogy magamagának kellett kinyomoznia, ki felel a várost sújtó veszedelemért. Azok számára, akik régen olvasták Szophoklész tragédiáját, elegendő annyit felidéznünk a történetből: a hős saját bűnét volt kénytelen könyörtelenül felderíteni.

Nem véletlen, hogy a múlt hét eseményei ebbe az irányba terelik a gyanútlan szemlélő gondolatait. Úgy tűnik, a brókerbotrány következtében is Medgyessy Péter vált a kormány legnagyobb tehertételévé. Foglaljuk össze a közelmúlt történéseit. A határőrség feltartóztatta, majd kihallgatása után a rendőrség őrizetbe vette a K&H Bank egykori vezérigazgatóját, Rejtő E. Tibort. Ezzel világossá vált, nem tartható tovább a magányos bűnelkövető teóriája, a gyanú kiterjed a bank legfelsőbb vezetésére. Miért annyira kínos ez Medgyessy Péter és kormánya számára? Mert ő maga azt az Inter-Európa Bankot vezette, amely a gyanú szerint törvénytelenül szerzett pénzt tisztára mosta, két közvetlen beosztottja pedig - László Csaba pénzügyminiszter és Draskovics Tibor kabinetfőnök - vezérigazgató-helyettesként közvetlen munkatársa volt a most őrizetbe vett Rejtő E. Tibornak. Amikor Szász Károly a múlt héten arról beszélt, hogy ebben az értelemben sem Medgyessy Péter miniszterelnök, sem László Csaba pénzügyminiszter nem tud elfogulatlanul vizsgálódni, akkor pont erre a különös helyzetre hívta föl a figyelmet: azoknak kellene az igazságot kideríteniük, akik munkakörüknél fogva nem tekinthetők kívülállóknak, és így az igazság kiderítésére nem alkalmasak. Az európai kultúra egyik legalapvetőbb felismerése ugyanis, hogy az igazság csak akkor deríthető ki, ha a vizsgálódás elfogulatlan.

Ráadásul nem csak a kormányfőnek és legszűkebb munkatársainak kell e különös szereppel szembenézniük. Erre kényszerül Bodnár Zoltán is, akit a gazdasági miniszter bízott meg azzal, tárja fel, milyen összefüggésben áll a brókerbotrány az autópálya-építésekkel. A gondot az ő esetében az jelenti, hogy időközben őrizetbe vették az Állami Autópálya-kezelő Rt. volt vezérigazgatóját. Bitvai Miklós pedig állítólag vallomásában arra hivatkozott, hogy a Nemzeti Autópálya Rt.-vel kötött szerződés alapján járt el, amikor az állami pénzeket Kulcsár kezére játszotta. A szerződő fél pedig ez utóbbi cég részéről állítólag éppen Bodnár Zoltán volt. Úgy tűnik tehát, őrá sem alkalmazható az érintetlenség kategóriája.

Hasonló cipőben jár a jelek szerint továbbá Lamperth Mónika szocialista párti belügyminiszter is. Hiába jelentette ki harciasan a parlament hétfői ülésén, hogy elsőrendű feladatnak tekinti a brókerügy kapcsán az igazság kiderítését, e mondatára árnyékot vet a K&H Bank belső vizsgálata, amelynek egyik nyilvánosságra került részletében Kulcsár bizalmasa megerősíti, főnökétől többször hallotta, hogy Lamperthtal vagy férjével beszélt. Ugyanez a forrás megerősítette azt a lapértesülést is, amely szerint hölgyismerőse révén Kovács László is érintettnek tekintendő.

De a szocialisták érintettségét igazolja, hogy két jelenlegi budapesti MSZP-s kerületi vezetőről (Kőbánya és a II. kerület szocialista polgármesteréről) derült ki, hogy közvetlen kapcsolatban álltak a brókerrel és a botrányban érdekelt céggel. Ugyancsak a szocialisták magatartásának megítélését árnyalja, hogy időközben őrizetbe vette a rendőrség Garamszegi Gábort, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettesét, aki korábban szintén szocialista önkormányzati képviselő volt. Ráadásul azt is tudjuk, hogy Puch László, az MSZP pénztárnoka olyan autóval jár, amely korábban a Brittoné volt.

A miniszterelnök nemrég egy másik Pétert, Esterházy Péter írót idézve azt üzente Áder Jánosnak: "Nehéz úgy hazudni, hogy az ember nem ismeri az igazságot." Igaza van. De lehet, hogy saját esetére pontosabban illene a következő mondat: "Nehéz úgy kideríteni az igazságot, hogy az ember ismeri az igazságot." Hogy Medgyessy Péter számára az ilyesmi mennyire nehéz, arra emlékezhetünk - még tavaly nyárról. Hogy a jövő nyáron is próbára teszik-e még miniszterelnökként, azt még nem sejthetjük.

Horkay Hörcher Ferenc, Heti válasz, 2003. szeptember 12., 3. oldal