A Magyar Gallup Intézet szeptember 5. és 8. között vizsgálatot folytatott a K&H Bank brókercégénél kirobbant pénzmosási üggyel, az úgynevezett "brókerbotránnyal" kapcsolatban.
Szeptember elején a magyar felnőttek 88 százaléka mondta azt, hogy hallott már az úgynevezett "brókerbotrányról", a lakosság 12 százaléka ellenben nem hallott róla.
A pénzmosási ügyről értesülteknek 38 százaléka szerint inkább a jelenlegi kormánypártokhoz közel álló személyek érintettek a botrányban, és csak 17 százalék véli úgy, hogy inkább az ellenzéki pártokhoz közel álló személyek érintettek. Ennek a kérdésnek a megítélésére a botrányról tudóknak 46 százaléka nem vállalkozott.
A kormánypártok szavazói természetesen inkább az ellenzék érintettségét, míg az ellenzéki pártok támogatói inkább a kormányoldal érintettségét hangsúlyozzák.
A lakosság legnagyobb csoportját azonban a pártpreferenciával nem rendelkezők alkotják. Ők a lakosságnak jelenleg 38 százalékát képezik, míg a legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt is csak a lakosság 31 százalékának támogatását bírja. Ebben a pártokhoz nem kötődő csoportban háromszor annyian vannak, akik szerint inkább a kormánypártokhoz közel állók érintettek a botrányban, mint ahányan úgy gondolják, hogy inkább az ellenzéki pártok az érintettek.
Akik értesültek a botrányról, azoknak 65 százaléka úgy látja, hogy a kormány egyes tagjai is felelősek a botrányért. Ezzel ellentétesen vélekedett az emberek 14 százaléka, 21 százalék pedig nem vállalkozott arra, hogy ezt a kérdést megítélje.
Még az MSZP szavazóinak is 42 százaléka úgy látja, hogy a kormány egyes tagjai felelősek a botrányért. Az így vélekedők aránya az SZDSZ támogatói között már többséget alkotnak (56%), a pártpreferenciával nem rendelkező bizonytalanok között pedig már 65 százalék az arányuk. Az ellenzéki pártok támogatói körében ez az arány 80 százalék feletti.
Azok körében, akik hallottak a botrányról, 52 százalék úgy gondolta, hogy a kormány és a kormányzó pártok nem szeretnék, hogy kiderüljön az igazság ebben az ügyben, 38% szerint azonban a kormányoldal azt szeretné, hogy az igazság kiderüljön a "brókerbotránnyal" kapcsolatban. (A kérdésre az emberek 10 százaléka nem válaszolt.)
A lakosság relatív többségét képező pártpreferenciával nem rendelkező bizonytalanoknak 56 százaléka gondolta azt, hogy a kormányoldalnak nem áll érdekében az igazság kiderítése, de 45 százalékuk úgy gondolta, hogy ez az ellenzéki pártoknak sem érdeke. Ebben a csoportban tehát erőteljes bizalmatlanság nyilvánul meg mindkét politikai "oldallal" szemben.
A botrányról értesült embereknek végül is 62 százaléka úgy vélekedett, hogy ezzel az üggyel kapcsolatban "soha nem fogjuk megtudni az igazságot", 31 százalék ellenben úgy gondolta, hogy "ha nem is rövid távon, de előbb-utóbb megtudjuk az igazságot". Abban, hogy az igazság "már rövid távon is kiderül" a magyaroknak mindössze 2 százaléka bízott, 5 százalék pedig nem vállalkozott arra, hogy ezt a kérdést megítélje.
Forrás: www.gallup.hu
fidesz.hu