fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ne sírj előre, nyugati tőke!
2010. február 16., 08:33
Alapvetően két teória kering a várhatóan májusban felálló, Fidesz-vezette kormányzással kapcsolatosan a gazdasági szereplők körében. Az egyik, hogy a kormányváltás nem érdekli a finanszírozókat és a befektetőket, ők csak a gazdasági folyamatok alakulását nézik. A másik, amelyet főként a budapesti brókercégek és nyugat-európai hitelminősítők terjesztenek, hogy a leendő fideszes kabinet tőke-, magántulajdon-, kapitalizmus- és külföldellenes lesz, következésképpen meggyengül a forint, esik a tőzsdeindex, és lőttek az itteni spekulációknak.

Nézzük, hogyan állunk!
A felmérések alapján az idén májusban megalakuló új kormányt a Fidesz adja majd. Nem lebecsülendő a baloldal, illetve a liberális háttérország ereje sem, ám jelenleg akkora a legnagyobb ellenzéki párt előnye, hogy aligha hozható be. Mi is az érdeke a befektetői-finanszírozói körnek? Leg­inkább az, hogy Magyarország kiszámítható gazdaságpolitikát folytasson, és "csengesse" vissza a hiteleit, csökkentse az államadósságát.

Evidencia tehát, hogy azok a finanszírozók, akik alaposan ismerik a magyar valóságot, örülni fognak, hogy végre valószínűleg olyan kormány alakul, amely nagy társadalmi támogatottságot élvez, és a nehéz dolgokat is keresztül tudja vinni. A budapesti folklór első teóriája tehát az, hogy a legtöbb finanszírozó csak a gazdaság számait és a folyamatokat figyeli. Például az Egyesült Államokból nézve csekély változás, hogy Magyarországon új kormány alakul. Remélni lehet, hogy a finanszírozóknak lesz néhány évnyi türelmük kivárni, amíg Magyarországon a folyamatok jobbra fordulnak. Mindez jelentősen függ a Nemzetközi Valutaalaptól, hiszen ha meg lehet győzni az IMF-et, akkor erre más finanszírozók is figyelni fognak. Jobb gazdaságot kell felépíteni, és erről meg kell győzni a befektetőket. Fontos témakör lesz az euró meghonosítása. Egy jó gazdaságpolitika elkezdése után öt-hat évvel bevezethető az euró Magyarországon. Vagyis ha nyáron az új kormány nekilát egy jó gazdaságpolitika megvalósításának, akkor 2015-ben vagy 2016-ban lehet realitása a közös európai fizetőeszköz hazai bevezetésének. Eközben, ez a másik, meglehetősen rosszul hangzó felvetés, hogy a pesti brókercégek és nyugat-európai hitelminősítők azt terjesztik: kockázatos lesz a Fidesz vezette kabinet működése.

Miért mérges előre a piac? Alapvetően két okból. A globális tőke profitérdekelt szereplői kapásból rosszul vannak egy magát nemzetinek tartó kormánytól. Hiszen annak nem érdeke az állami vagyon kiárusítása, illetőleg a felszabdalt cégek tőzsdére vitele. Lásd a polgári kormány időszakát: 1998 és 2002 között jóformán leállt a privatizáció, a spekulánsok hada másutt kereshette a boldogulást. A bennfentes kör alig bírta kivárni a szóban forgó négy esztendőt... Aztán 2002-től ismét visszajött a baloldal, és a megmaradt magyar vagyont piacra dobta a "ballib" elit. Méghozzá úgy, hogy a hinterlandhoz tartozók marakodhattak a koncon, számos területen pedig monopolhelyzet állt elő, ami bizony ellentétes a piacgazdasággal. Egyszóval a brókercégek, hitelminősítők előre kongatják a vészharangot - sokszor szentimentális okokból is.

A következő időszakban olvashatunk elemzéseket "országkockázati" témakörökben a Moody's, Standard and Poors és Fitch Ratings nevű cégektől, amelyek nem lesznek hízelgők - a Fideszre nézve. Holott még le sem zajlottak az országgyűlési választások, fel sem állt az új kormány. Nem véletlen, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke nemrég Svájcban és Németországban járt, ahol tekintélyes üzleti köröknek tartott tájékoztatót arról, mire számíthatnak. A Fidesz miniszterelnök-jelöltje szerint a megbízhatatlan és kiszámíthatatlan kormányzati döntések korszaka lejárt. Ha vannak terveik Közép-Európában, akkor Magyarországot a komoly, esélyes országok közé sorolják. "Meg fogják látni, hogy hamarabb, mint bárki gondolná, jelentősen meg fog változni Magyarországon az üzleti és társadalmi hangulat is, és Magyarország a siker felé indul majd el" - hangsúlyozta Orbán.

Nézzük, mit hagy hátra a külföldi tőke kedvence, a baloldal! Kis híján államcsődbe juttatott országot, nemzetközi gigahitelt, duzzadó államadósságot, két számjegyű munkanélküliséget, padlóra küldött gazdasági ágazatokat, szétvert és működésképtelen közigazgatást. Az ország kétharmadán ma a reménytelenség, a kilátástalanság az úr, egyharmadán - Budapest és vonzáskörzete - pedig a feneketlen korrupció. Mitől tartanak a bennünket finanszírozók?!

Ne sírj előre, nyugati tőke!
Bár annyi bizonyos, a következő kormányt már nem úgy fogják majd hívni, hogy Nemzetközi Valutaalap.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)