FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Beindult a kölcsönös leszámolás
Mára az is világossá vált, hogy a fővárosi korrupció nem szocialista privilégium.
Létrehozva: 2010. február 16., 11:24

Demszky Gábor állítása szerint a sajtóból értesült róla, hogy a BKV-val "tanácsadói szerződések lettek volna, és hogy azokat kivel kötöttük vagy kivel kötöttek ők együttműködést."

Ha már Demszky Gábornak kell magyaráznia a bizonyítványát, az azt mutatja, hogy bizony elég magasra csapnak a BKV-botrány hullámai. Most épp az SZDSZ sáncait döntötték be. Ez a hátulütője a táboron belüli kölcsönös leszámolásnak. AZ SZDSZ most hasonló helyzetbe kerülhet, mint a Tocsik-botrány kapcsán. De most utolsó fellegvárát bukhatja el rajta: Budapestet.

Azt persze régóta lehetett sejteni, hogy a BKV-vezér és Hagyó meccsének nem csak a szocialisták fogják meginni a levét. Már az is furcsa, hogy eddig főként a szocialistákat hozták kapcsolatba a fővárosi korrupciós ügyben. Hisz 20 éve Demszky Gábor és csapata irányítja a főváros házának működését.

Amikor tavaly a szocialisták már nem voltak hajlandók tovább támogatni Demszky Gábort a városházi szavazásokon, abban jócskán szerepet játszhatott az a tény, hogy Demszky soha nem vállalta áldásos tevékenységének politikai felelősségét. A BKV ügyében is azt hitte, elvisz mindent Hagyó Miklós. És csakugyan, a szocialisták mára levették képviselő-jelöltjeik listájáról a volt főpolgármester-helyettest.

De mára az is világossá vált, hogy a fővárosi korrupció nem szocialista privilégium. Tegnap hűtlen kezelés gyanújával kihallgatták, majd őrizetbe is vették Mesterházy Ernőt, Demszky főtanácsadóját, akit azzal vádol a rendőrség, hogy rávette a BKV vezetőit arra, hogy "indokolatlan és szükségtelen szolgáltatások igénybevételére vonatkozó szerződéseket kössenek meg". Amikor a királycsináló bukik, akkor bizony már nagy a baj. A demokráciában jó eséllyel megbosszulja magát az, ha az ember nem törődik a választói elvárásokkal és a vonatkozó hatályos joggal, és azt hiszi, maga veheti kezébe a sors irányítását.

Mesterházy őrizetbe vétele nemcsak a Retkes-féle maradék-SZDSZ-nek jött rosszul, hanem annak a Dávid Ibolya vezette MDF-nek is, amely épp most tárgyalt liberális partnereivel a választási együttműködés lehetőségeiről. Innentől kezdve nehéz lesz a normális Magyarország programjával népszerűségre szert tenni a becsapható választók előtt.

De valljuk be, a balliberális oldal minden pártjának rendkívül kínos a BKV-botrány. Különösen a közlekedési tarifák emelkedése - és persze kampány idején. Hisz a Fidesznek most sem kell a kisujját sem mozdítania ahhoz, hogy a politikai közösség egésze inkább feléje forduljon a bal-liberális politika folyamatos kudarca miatt. Az ügy hordereje, a végső bírói döntésig persze csak feltételesen fogalmazhatunk, de a baj feltehetőleg akkora, hogy a botrány most már menthetetlenül részévé válik a 2010-es országgyűlési választások kampányának.

Mesterházy Ernő, Demszky szürke eminenciásának vádlotti kihallgatása és őrizetbe vétele utólag vet árnyékot az SZDSZ és az MDF összeborulására is. S persze arra sem vet jó fényt, aki tanácsadónak fogadta - így magára Demszkyre is felcsap a sár. Korábban Mesterházy befolyásához kötötték Demszky és Hagyó szövetségének átütő sikerét - a főpolgármester az utóbbi jó pár évben ugyanis az ifjabb szocialistákkal közösködött, mindaddig, amíg politikailag kényelmetlenné nem vált az ügy. Ám most a párt politikai túlélése a tét, s ilyen szempontból feltehetőleg a legrosszabbkor robbant ki a BKV korrupciós botránya.

Hogy a BKV-nál hány millió forint folyt el mindenfajta teljesítés nélkül, és kinek az utasítására, esetleg követelésére, azt még ma sem tudhatjuk, csak tippelhetjük. Ám ettől függetlenül is igaz, hogy a kormánypártok várhatóan súlyos vereségében ez a botrány is meghatározó szerepet játszhat.