FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Budafok-Tétény: egy igazi kisváros a nagyvárosban
Szabolcs Attila, Budafok-Tétény, a XXII. kerület polgármestere bízik az új kormány hatékony munkájában. A kerület vezetője optimista, a szocialista kormány megszorításai ellenére sem adja fel a kitűzött fejlesztéseket. Mint mondta, a kabinettel ellentétben ők valóban magukon kezdték a megtakarítást: két alpolgármester társával együtt például 2006 ősze óta nem vesznek fel jutalmat.
Létrehozva: 2010. február 16., 12:27 | Utoljára frissítve: 2010. február 16., 12:56

- Hogyan érintette az önkormányzatot a költségvetési megszorítás?

- Természetesen érzékenyen. Mi már 2006 őszén, amikor ismét megnyertük a kerületben az önkormányzati választást, szigorú takarékoskodásba kezdtünk. A korábbi hitelállományt, amelynek igen magas kamata volt, mintegy négy százalékkal kedvezőbb kamatozású kötvénnyel sikerült kiváltani. Az alaptőke fizetésére ötéves haladékot kaptunk. Tehát még mindig csak a kamatokat kell fizetnünk.

- A mostani költségvetést az MSZP-SZDSZ képviselői, köztük Lendvai Ildikó - aki itt egyéni képviselő - is megszavazta.

- Igen, de rajta kívül nagyon sok olyan szocialista képviselő egyetértett ezzel, aki egyben polgármester is. Ők tehát a saját településük érdekei ellen szavaztak. Mi viszont az őszi költségvetési vitában több olyan tétel beemelését kezdeményeztük, amelyek nagyon régi, helyi igénynek számítanak, és amelyek korábban benne voltak a helyi MSZP választási programjaiban is. A beadványaink elsősorban közlekedési jellegűek voltak. Budafok-­Tétényt ugyanis olyan vasúti és közúti fővonalak szelik át, amelyeken egyre nagyobb a forgalom, miközben a hálózat állapota egyre romlik. Ezért hatalmas zajjal jár a közlekedés. Zajvédő falakra lenne tehát szükségünk, amelyet állami beruházásból kellene fedezni. Az MSZP viszont - Lendvai képviselő asszonnyal együtt - leszavazta kezdeményezésünket a parlamentben. Ugyanez lett a sorsa a balatoni, 7-es úti körforgalom megépítésének is. Ettől függetlenül mi megterveztetjük és engedélyeztetjük ezt a beruházást, majd javaslatot teszünk a fővárosnak annak elkészítésére.

- Az önkormányzatnál milyen megszorításokat vezettek be?

- Mi - a kormánnyal ellentétben - valóban magunkon kezdtük a takarékoskodást. A két alpolgármester és én 2006 óta egy fillér jutalmat nem vettünk fel, a képviselői juttatásokat is jelentősen csökkentettük. A munkatársainknak, a kerületi közalkalmazottaknak azonban a lehetőségeinkhez mérten mindig adtunk valamilyen pluszjuttatást. A megszorításhoz tartozik, hogy volt egy ötven- és egy tizenhét személyes Mercedes buszunk, amelyet eladtunk. Ráfizetéses volt a működtetésük: fizetnünk kellett a sofőröket, a benzinköltséget, a vizsgáztatást. Igaz, ezeket a buszokat az iskolák, óvodák és nyugdíjasotthonok ingyen használhatták, de gazdaságilag nem tudtuk állni a fedezetét ezeknek a költségeknek. Túladtunk ugyan a buszainkon, de az iskoláknak fejkvótát határoztunk meg az utazási támogatásra. Ez is költséghatékony lépés volt.

- A takarékoskodásba hogyan fér bele, hogy a BKV-sztrájk idején az önkormányzat kisbuszokat állított forgalomba? Miért volt erre szükség?

- Ha a kerületi emberek bajba kerülnek, az önkormányzatnak kötelessége rajtuk segíteni. Ez történt most is. Kisbuszaink járták a kerületet, és a buszmegállókban utasokat vettek fel, akiket a BKV-buszok útvonalán szállítottak. Indokolt esetben, kis kitérővel, többször is házhoz vittük az utasokat.

- Nem kell ahhoz sztrájk, hogy sokan érezzék az országban: káosz van. Ön szerint egy új kormánynak miben kell először rendet tennie?

- Az önkormányzati területen az őszi választásokig már nem nagyon lehet mit tenni, nagyon szűk lesz ugyanis a feltehetőleg májusban felálló új kormánynak a mozgástere. Szerencsére az abszolút átgondolatlan, elmebeteg ingatlanadót eltörölte az Alkotmánybíróság. Az új kabinettől egyébként mindenképp állami fejlesztéseket várok. Földutak aszfaltozására és beltéri utak korszerűsítésére például tavaly még százhatvanmillió forintot kaptunk, az idén egy forintot sem. Lesznek azért útépítéseink, hiszen tavaly több pályázaton is nyertünk, amelyeknek a kivitelezése átcsúszott erre az évre. Uniós pályázaton iskolafelújításra, szervezetfejlesztésre nyertünk kisebb összegeket. Ez ideig a városközpont-rehabilitációs pályázaton nem tudtunk sikert elérni, ugyanúgy, ahogy az útfelújítási pályázaton sem. Többször találkoztunk azzal, hogy bár megfelelő volt a pályázatunk, az adott miniszter személyes döntése miatt nem arathattunk sikert.

- De azért nem adják fel?

- Persze, hogy nem. Ragaszkodunk a kerület jelmondatához, hogy Budafok-Tétény egy "kisváros a nagyvárosban". Most Nagytétény-városközpont megújítására pályázunk. A Duna-parton, egy volt hulladéklerakó területén, egy cég kisvárosias, barátságos beépítést tervez irodákkal, lakásokkal, iskolával, szállodával, konferenciaközponttal, sportcsarnokkal. Szabad, közhasznú Duna-part épül csónakázási, és remélem, előbb-utóbb fürdőzési lehetőségekkel. De Magyarországon szerintem rajtunk kívül nem sok település mondhatja el magáról, hogy óvodát épített az elmúlt egy-két évben. Nálunk emelkedik a gyermeklétszám, nem csökken, így az oktatási fejlesztést elsődlegesnek tartjuk. Bízunk a jövőben, és ezt az érzést a tavaszi választások remélhetőleg felerősítik majd.