A spanyol elnökség reméli, hogy Duna Stratégia után az Atlanti Ív lehet az Unió fókuszpontjában. A Duna Stratégiát a Régiók Bizottságának (CoR) ajánlásai és közép- és kelet-európai EP-képviselők átfogó lobbija emelte európai szintre.
Óceánra alapozott politika
Ha az Európai Bizottság támogatja, az Atlanti Stratégia a környezetvédelmi politikát, valamint az élővilág sokféleségének megőrzését helyezné a középpontba. Újjáélesztené továbbá a kulcsfontosságú tengerparthoz kötődő szektorokat: Többek közt a turizmust, a vitorlázást, a tengeri kutatásokat és fejlesztéseket, az offshore energiák kiaknázását, az öko-tevékenységeket, a tengeri hajózást, a halászatot, a tengerészetet valamint a kikötők építését és fejlesztését.
A spanyol regionális ügyekért felelős miniszter Manuel Chaves a hét elején Gijónban rendezett Külső Tengeri Régiók Konferencián (CPMR) támogatólag nyilatkozott arról, hogy az integrált atlanti mikro-stratégia gondolatát uniós szintre emeljék.
A CPMR saját kezdeményezése folytatná azt a munkát, melyet az Atlanti Ív Bizottsága 2009 óta végez: az atlanti parti régiók (Spanyolország, Portugália, Franciaország, a brit területek és Észak-Írország) összefogásának koordinációját.
Az EurActiv Spanyolország hírei szerint Asturias régió elnöke Vicente Álvarez Areces felkéri a Régiók Bizottságát, hogy hozzanak létre egy lobbi-csoportot, a kezdeményezés számára.
Az ilyen fejlemények nem érték meglepetésként azokat, akik figyelemmel kísérik a regionális politikát. Ugyanis a spanyol uniós ügyekért felelős államtitkár, Diego López Garrido már 2009 szeptemberében is kiállt egy hasonló elképzelés mellett.
Túl sok mikro-stratégia?
Egyelőre nem lehet tudni, hogy Spanyolország mekkora politikai tőkét tud befektetni ebbe a kockázatos projektbe. A már bemutatott hat hónapos terv szerint a spanyol elnökségnek nem biztos, hogy lesz energiája és pénze olyan mértékben támogatni az "Atlanti Ív" tervét, mint ahogy a svéd elnökség támogatta a Balti-stratégiát. Hiszen Svédország, a hivatalos munkaprogramjának középpontjába állította a balti tengeri régiókra vonatkozó tervet.
EurActivhoz eljutott információk szerint a Régiók Bizottsága nem kapott megkeresést arra vonatkozóan, hogy az ő csatornájukon keresztül támogassák a stratégiát. Eddig Madrid hallatta hangját az üggyel kapcsolatban, de tettekre nem került sor. A Régiók Bizottságának egyik képviselője szerint jelenleg bővelkedünk a javasolt és megvalósított mikro-regionális stratégiákban, ezért nehéz megmondani, hogy melyiket tervet kell komolyan venni.