Tévedését - lévén, hogy háza mesterséges dombon áll - talán csak napok múlva veszi észre, ha nem szól neki idejében egy helyi lakos, bizonyos - no, majdnem leírtam a nevét. (Sajnos ez utóbbi cselekedet, értve alatta a leleplezést, bizonyosan nagyobb bajt hozott volna Magyarországon a tisztességes polgár fejére, mint hasznot.) Visszakanyarodva az eredeti csapásra: a percenként háromszáz köbmétert átemelni képes gépszörnyek csaknem két órán át dolgoztak - azaz durván számolva harminchatezer köbméternyi víz került a lapályra.
Méretes szerencse, hogy emberünk idejében észrevette a hibát. A történethez hozzátartozik: a gátőrnek nem lesz semmi baja - s ez az állítás igaz akkor is, ha a helyiek pontosan tudják, ez nem az első esete volt. A rendszer ugyanis már csak ilyen, az ilyen hibákat (is) eleve belekalkulálták.
Szintén túrkevei történet: a helyi mentők adományként nagy teljesítményű ügyeleti adó-vevő készüléket kaptak. Nem kevés pénzért (százezer forintért) felújíttatták. Saját pénzükből (19 ezer) vettek hozzá gyári antennát, ám azt a javítást végző cég egy látogatás során - "ez nem ide való" felkiáltással - elvitte, s hozott helyette egy "sufni tuning" gyalázatot. Olyan szemetet, amelynél egy technikaórán is jobbat készít bármelyik felsős tanuló. Az már csak hab a tortán, hogy a súlyos anyagi áldozat árán "megjavított" ügyeleti készülék egészen más frekvencián dolgozik, mint a mentősök marokrádiója - azaz a kettő még akkor sem tud egymással kommunikálni, ha ugyanabban a szobában üzemel.
Tegnapi történet: a Független Hírügynökség tudósítása szerint több mint hetven fiktív név volt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Selyeb mezőgazdasági szakiskolájának tanulói nyilvántartásában. Számos esetben korábban elhunytak nevét is beírták a naplókba - az ötletet bizonyosan Gogol Holt lelkek című művéből lopták. Néhány tanárnak a megfelelő végzettsége sem volt meg: a szabó oktatta a matematikát, a villanyszerelő pedig a fizikát.
Mielőtt betegre röhögnénk magunkat; a láthatatlan nebulók után kapott negyvenmilliós normatív támogatást a falunak vissza kell fizetni - abból a negyvenhatmillióból, amelyet erre az évre kapott diákjai után. S ha ez nem lenne elég, elbukták az óvodafelújításra nyert 123 millió forintot is. A település állami adósságrendezés alatt áll, így a szennyvízberuházás is odalett. A volt iskolaigazgató az eset után táppénzre ment, nem sokkal később pedig végleg elhagyta a falut. (Biztos nem lesz semmi baja.)
Utánpótlás meg úgyis van: a direktori széket átveszi a szabó. Vagy a villanyszerelő.