A fideszes politikus a Békéscsabán rendezett egészségügyi szakmai konferencia előtt elmondta: a kormány úgy akarja fiskális szempontból csökkenteni a költségvetési hiányt, hogy nem számol például az egészségügy önkormányzatok általi kényszerfinanszírozásával.
Mint fogalmazott, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) már tavaly sem fizette ki a megye által fenntartott Pándy Kálmán kórház egészségügyi költségeinek 15 százalékát, holott az egészséghez való jogot az Alkotmány is rögzíti. Közlése szerint tavaly is a fenntartónak kellett helytállnia az OEP helyett, s az idén - egyebek mellett - azért is lesz kénytelen a működési kiadásokra hitelt felvenni, hogy az egészségbiztosítási pénztár helyett fedezze kórházainak költségeit.
Domokos László szerint ez jól példázza, hogy a kormány az idei költségvetés elfogadtatása során nem számolt olyan kiadásokkal, amelyeket a kötelező feladatok ellátása alapján az önkormányzatok kénytelenek kipótolni.
Ilyen összefüggésben elképesztő, hogy a szocialisták a fideszes önkormányzatokat vádolják az ország eladósításával - fogalmazott.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, a konferencia egyik előadója arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai egészségügyi ellátás válsága nem kizárólag finanszírozási probléma. Azért tart az egészségügy ott, ahol ma, mert folyamatos számháború folyt az elmúlt évtizedben. Ennek során kizárólag aktuális gazdasági kényszerek és pártpolitikai érdekek mentén igazgatták a területet - vélekedett.
Szerinte viszont kimunkált, emberközpontú egészségpolitikára van szükség, amely alapelveket fektet le, azokhoz célokat rendel. Akkor lehet majd válaszolni arra, hogy az adott gazdasági helyzetben milyen időtávon keresztül, milyen struktúra és intézményrendszer segítségével orvosolható az ágazat problémája - tette hozzá.