A napokban adott nyilatkozatában Yvo de Boer, az ENSZ klímaügyi főfelelőse, valamint Achim Steiner, a világszervezet Környezetvédelmi Programjának (UNEP) ügyvezető igazgatója is egyetértett ezzel.
Achim Steiner úgy fogalmazott: "Egy egyezség elérése mára nehezebbé vált, mint Koppenhágában. Legyünk őszinték: a világ távolabb került a megállapodástól, és nem közelebb".
Az UNEP kedden kiadott jelentése szerint ráadásul még ha minden ország, amely eddig vállalást tett az üvegházgázok kibocsátásának csökkentésére, be is tartaná ígéretét, az sem lenne elég a tudósok által még elfogadhatónak tartott kibocsátási szint eléréséhez.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár ennek megfelelően szerdán újra a vállalások fokozására szólította fel az országokat. Egy Bali szigetén tartott nagyszabású környezetvédelmi ENSZ-konferencián felolvasott üzenetében arra buzdította a zöldminisztereket, hogy álljanak ellen a klímaszkeptikusok kísérleteinek, melyekkel alá akarják ásni az éghajlatvédelmi erőfeszítéseket.
Úgy tűnik azonban, hogy nemcsak a klímaszkeptikusok egyre erősebb hangja, hanem a fejlett és fejlődő országok közötti érdekellentét is jelentősen hátráltatja a tárgyalások előrehaladását.
Ezt támasztja alá Jü Csing-taj (Yu Qingtai), Kína klímatárgyalási különmegbízottjának szerdai pekingi nyilatkozata is, melyben hangsúlyozta: nem tartja valószínűnek, hogy a főbb kérdésekben akár a fejlett, akár a fejlődő országok elmozdulnának arról az álláspontról, amelyet a zsákutcába torkolló koppenhágai tárgyalásokon képviseltek.
Jü Csing-taj kijelentette: Kína a maga részéről továbbra is ragaszkodik a gazdasági növekedéshez való jogához, és elutasít mindenfajta nemzetközi szerződést, amely kötelező érvényű kibocsátási célértékeket határozna meg országa számára.